Revizyon diz artroplastisi uygulanan hastalarda yürüme analizi ve fonksiyonel sonuçlar kullanılarak eklem seviyesi ölçüm yöntemlerinin karşılaştırması
Comparative evaluation of joint-level measurement methods using gait analysis and functional outcomes in patients undergoing revision knee arthroplasty
  1. Tez No: 991411
  2. Yazar: BARIŞ YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGUN BİNGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Revizyon total diz artroplastisinde (RTDA) temel hedef, diz eklemi fonksiyonlarının yeniden kazanılması ve yeni implantın uzun süre sorunsuz kullanılabilmesidir. Bu hedeflere ulaşmak için eklem seviyesinin uygun şekilde yeniden oluşturulması, hasta memnuniyeti açısından kritik bir öneme sahiptir. Eklem seviyesindeki değişime ek olarak patellar yükseklik de değişebilmekte ve RTDA sonrası fonksiyonel sonuçları etkileyebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, literatürde daha önce tanımlanmış anatomik referans noktalarından (addüktör tüberkül, medial epikondil, lateral epikondil, fibula başı ve tüberositas tibia) yapılan radyografik ölçümlere dayalı olarak hesaplanan Anatomik Nokta– Mesafe ölçümleri, Oranlar ve Patellofemoral İndeksler arasından klinik sonuçla en anlamlı ilişkili anatomik noktayı belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Revizyon Diz Artroplastisi (RTDA) uygulanan ve dahil edilme kriterlerine uyan 61 gönüllü hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastalara tek taraflı Nexgen Legacy Constrained Condylar Knee (LCCK) protezi uygulanmıştır. Radyolojik incelemeler; Anatomik nokta-Mesafe Yöntemi, Oranlar Yöntemi ve Patellofemoral İndeks kullanılarak yapılmıştır. Hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, taraf), postoperatif takip süresi, vücut kitle indeksi, opere olmayan taraftaki operasyon durumu değerlendirilmiştir. Hastaların sonuçları; Knee Society Score (KSS), WOMAC ve Oxford Diz Skoru ile fonksiyonel olarak değerlendirilmiştir. Yürüme analizi, akıllı telefon tabanlı Gait Analyzer uygulaması kullanılarak yapılmış. Plantar basınç ve dinamik/statik yük dağılımı ise Footscan basınç plakası ile pedobarografik olarak analiz edilmiştir. Gonyometre ile eklem hareket açıklığı (EHA) sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: Revizyon Diz Artoplastisi yapılan hastalarda AT-JL/FW Oranının referans dışı olması, AT-JL eklem seviyesi değişimi, Insall- Salvati İndeksinin normal aralık dışında olması ve belirli eklem seviye ölçümlerinin; KSS skorları, EHA, Yürüme Hızı ve Adım Uzunluğu üzerinde klinik ve biyolojik faktörlerden bağımsız, tutarlı ve çoğu zaman baskın belirleyiciler olarak kaldığı görülmüştür. Buna karşın WOMAC ve Oxford gibi daha subjektif değerlendirmelerde, klinik ve yapısal değişkenlerin etkisinin görece sınırlı olduğu, özellikle WOMAC skorunda cinsiyetin daha belirgin rol oynadığı dikkati çekmiştir. Sonuç: Revizyon Diz Artroplastisi ameliyatı yapılan hastalarda Adduktör Tüberkül' ün önemli ve uygulanabilir bir anatomik nokta olduğu ve AT-JL/ FW oranının başarılı bir şekilde restore edilmesinin hastaların klinik ve fonksiyonel başarısını gösteren en önemli parametre olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: In revision total knee arthroplasty (RTKA), the primary goal is to restore knee joint function and ensure long-term, complication-free performance of the new implant. Among these goals, accurate restoration of the joint line is a particularly critical parameter for patient satisfaction. In addition to changes in the joint line, patellar height may also be altered and can influence functional outcomes following RTKA. The aim of this study is to identify the anatomical landmark most strongly associated with meaningful clinical outcomes by evaluating Anatomical Landmark – Distance Method, Ratios Method and Patellofemoral Indices calculated from radiographic measurements based on previously described anatomical reference landmark in the literature (adductor tubercle, medial epicondyle, lateral epicondyle, fibular head, and tibial tuberosity). Materials and Methods: A total of 61 volunteer patients who underwent Revision Total Knee Arthroplasty (RTKA) and met the inclusion criteria were enrolled in the study. This was a single-center study, and patients were evaluated retrospectively. All patients received a unilateral NexGen Legacy Constrained Condylar Knee (LCCK) prosthesis. Radiological assessments were performed using the Anatomical Landmark –Distance method, Ratios Method and Patellofemoral Indices. Demographic variables (age, sex, side), postoperative follow-up duration, BMI (Body Mass Index), and surgical status of the contralateral, non-operated limb were evaluated. Functional outcomes were assessed using the Knee Society Score (KSS), WOMAC, and the Oxford Knee Score. Gait analysis was conducted with a smartphone-based Gait Analyzer application. Plantar pressure and dynamic/static load distribution were analyzed pedobarographically using a Footscan pressure plate. Range of motion (ROM) measurements were recorded with a goniometer. Results: In patients undergoing revision total knee arthroplasty, having an abnormal Adductor Ratio, changes in the AT–JL joint level measurement, an Insall–Salvati Index outside the normal range, and specific joint-level measurements were found to remain consistent and often predominant predictors of KSS scores, range of motion, walking speed, and step length, independent of clinical and biological factors. In contrast, for more subjective evaluations such as WOMAC and Oxford scores, the influence of clinical and structural variables appeared relatively limited, with sex playing a more prominent role particularly in the WOMAC score. Conclusions: In patients who underwent revision total knee arthroplasty, the Adductor Tubercle was identified as an important anatomical landmark, and successful restoration of the AT–JL/FW ratio was found to be the most critical parameter reflecting the patients' clinical and functional outcomes.