Total diz artroplasti operasyonlarında ultrason eşliğinde yapılan adduktor kanal bloğunda tek enjeksiyon uygulaması ile adduktor kanal ve obturator sinirin birlikte tek enjeksiyon uygulamasının postoperatif ağrı açısından retrospektif karşılaştırılması
A retrospective comparison of the effect of single shot adductor canal block ultrason guided and single shot obturator nerve block added to adductor canal block with regard to postoperative pain after total knee arthroplasty operations
- Tez No: 452413
- Danışmanlar: UZMAN FATMA YEŞİM ABUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Kliniğimizde elektif koşullarda, total diz protezi (TDP) uygulanan hastalarda, postoperatif ağrı tedavimizin bir parçası olan single-shot (tek enjeksiyon) adduktor kanal bloğu ve buna eklenen obturator sinir bloğunun postoperatif ağrıya etkisini ve hastanın fizik tedaviye uyum kabiliyetini geriye dönük olarak değerlendirmektir. Materyal ve Metod: 2015-2016 yıllarında Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde tek taraflı total diz artroplasti yapılan ASA I – II - III grubu 60 hastanın tıbbi kayıtları değerlendirildi. Hastalar; adduktor kanal bloğu uygulanan (Grup 1) ve adduktor kanal bloğu ile birlikte obturator sinir bloğu uygulanan grup (Grup II) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Spinal anestezi ile tek taraflı total diz protezi (TDP) yapılan hastalar postoperatif süreçte derlenme odasına alındı ve analjezi amaçlı periferik sinir bloğu uygulandı. Hastaların bir kısmına ultrason (MyLabFive marka ultrason cihazı,10-18MHz) eşiliğinde adduktor kanala 10 ml %0.5 konsantrasyonda bupivakain (Bustesin® % 0,5, Vem, Türkiye) aspirasyon testi sonrası enjekte edildi ve Grup I olarak adlandırıldı. Adduktor kanal bloğu sonrası obrutator sinir bloğu eklenen grup ise Grup II olarak adlandırıldı. Obturator sinir bloğu yine ultrason eşliğinde ve 10 ml %0,25 konsantrasyonda bupivakain verilerek yapıldı. Hastaların derlenmeleri tamamlandıktan sonra hastalara intravenöz hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazları uygulanarak servise gönderildi. Hastalar postoperatif 1, 4, 12, 24. saatlerinde ziyaret edildi. Vizüel analog skala (VAS) değerleri kaydedildi. Ek analjezik ihtiyacı doğduğunda 1gr IV parasetamol uygulaması yapıldı. Hastaların tamamının 24 saatlik tramadol kullanım miktarı ve ek analjezik ihtiyacı postoperatif takip formlarına bakılarak kaydedildi. 24. Saatte başlatılan fizyoterapide ise dizin pasif fleksiyona gelme açısı, 45 derece pasif fleksiyondaki VAS skoru, sandalyeye 30 saniyede oturup kalkabilme sayısı ve 3 dakika içinde yürüyebildikleri mesafeler kaydedildi ve bu kayıtlara bakılarak fizik tedavi etkinliği değerlendirildi Bulgular: Hastaların demografik verileri ve ASA skorları arasında istatistiksel anlamda fark saptanmadı ( p> 0,05). Grupların 12. saat değerlendirme dışındaki VAS ortalamalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0,545). 12. saatte Grup I de VAS skoru ortalaması Grup II'ye göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p=0,014). Gruplar arasında toplam tramadol tüketim miktarları, ek analjezik isteme oranları ve memnuniyet açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı ( sırasıyla p = 0,50, p = 0,21, p= 0,24). Grup I ve II'nin fizik tedavi etkinliği değerlendirmelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ayrıca 45 derece pasif fleksiyondaki VAS skorları arasında da anlamlı derecede fark saptanmamıştır. ( p > 0,05) Sonuç: Adduktor kanal bloğuna ek olarak yapılan obturator sinir bloğunun total diz artroplasti sonrası postoperatif analjezi ve fiziktedavi egzersizlerine uyum açısından katkısı istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: To evaluate, retrospectively, the effect of obturator nerve block added to single shot adductor canal block, which is a part of our postoperative pain treatment after total knee arthroplasty operations under elective conditions in our clinic, on postoperative pain. Material & Method: Medical records of 60 patients, (ASA I – ASAII - ASAIII) who had unilateral knee arthroplasty in Orthopedics and Traumatology Clinic between the years of 2015-2016, were analyzed. The patients were divided into two groups; Group I (n: 29) applied adductor canal block, Group II (n: 31) applied obturator nerve block added to adductor canal block. Patients who underwent unilateral TDP with spinal anesthesia were taken to the recovery room in postoperative period and peripheral nerve block was applied for analgesia. Peripheral nerve block was applied for postoperative analgesia. A portion of patients were defined as Group I who were injected 10 ml %5 concentration of Bupivakain (Bustesin® % 0,5, Vem, Turkey) block with usg (MyLabFive brand ultrasound device, 10-18 MHz) into adductor canal after aspiration test. Another portion of patients were defined as Group II who were added obturator nerve block after adductor canal block. Obturator nerve block was applied by 10 ml %2,5 concentration of Bupivakain injections in company with usg. After completing the compilation of the patients, the patients were routed to the service by applying their intravenous IV PCA devices. Patients were assessed at the 1st, 4th, 12th, and 24th hours of postoperative period. Their VAS scores were recorded. 1gr IV parasetamol was applied in case of additional analgesic need. 24 hour analgesic use of all patients and additional analgesic need were recorded by considering their postoperative follow-up forms. In physiotherapy sessions which were started at 24th hours after surgery, knee passive flexion angle, VAS score at passive 45 degree flexion, the number of sitting and standing in thirty seconds, and the walking distance in three minutes were recorded. Physical activity on physiotherapy was assessed by considering patients' data. Findings: there is not statistically significant difference between groups in terms of demographic data of patients or ASA scores (p> .05). There is not statistically significant difference between groups in terms of VAS scores with the exception of the significant difference between groups in terms of VAS scores at 12th hours (p = 0,545). There is statistically significant difference between Group I and Group II in terms of Vas scores for the benefit of Group I at 12th hour (p=0,014). There is not statistically significant difference between groups in terms of total narcotic consumption, additional analgesic needs, and patient's satisfaction scores (in sequence p = 0,50, p = 0,21, p= 0,24). There is not statistically significant difference between Group I and Group II in terms of physical activity on physiotherapy. Moreover, there is not statistically significant difference between groups in terms of Vas scores which assessed at 45 degree passive flexion Results: There is not statistically significant difference in terms of the effect of obturator nerve block applied in addition to adductor canal block on postoperative analgesia and the adaptation to physiotherapy exercises after total knee arthroplasty.