Sığırlarda mastitisin teşhisinde mikrobiyolojik kültür ve çiftlik- kültür yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of microbiological culture and farm-culture methods for diagnosis of mastitis in cattles
- Tez No: 719902
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAŞAR TEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada sığırlarda mastitisin teşhisinde kullanılan mikrobiyolojik kültür ve çiftlik-kültür yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla Adıyaman bölgesinde klinik mastitisli süt ineklerinden toplam 83 adet süt örneği mikrobiyolojik olarak incelenmiştir. Araştırmada süt numunelerinin mikrobiyolojik analizlerin yapılabilmesi amacıyla kanlı agar, MacConkey agar, edwards medium ve Columbia CNA agar, besi yerlerine numuneler ekilerek uygun şartlarda inkübe edilmiştir. Araştırmada incelenen süt örneklerinin %90,3 (75)'ünde bakteri izolasyonu ve identifikasyonu yapılırken, süt örneklerinin %9,7 (8)'sinde ise üreme olmadığı belirlenmiş, bazı örneklerde iki farklı patojen türüne rastlanmıştır. Kanlı agara ekimi yapılan ve kültür pozitif sonuç veren süt örneklerinin %17.9 (14)'unda Staphylococcus aureus, %61,6 (48)'sında Streptococcus spp., %7,7 (6)'sinde E. coli, %6,4 (5)'ünde Enterococcus spp., %3,8 (3)'inde Maya ve %2,6 (2)'sında de Koagulaz negatif Staphyloccoccus (CNS); MacConkey agara ekimi yapılan ve kültür pozitif sonuç veren süt örneklerinin %60 (6)'ında E. coli, %30 (3)'sinde Enterococcus spp. ve %10 (1)'unda maya; Edwards Mediuma ekimi yapılan ve kültür pozitif sonuç veren süt örneklerinin %91,5 (43)'inde Streptococcus, %6,4 (3)'ünde Enterococcus ve %2,1 (1)'inde maya ve CNA ya ekimi yapılan ve kültür pozitif sonuç veren süt örneklerinin ise %20 (14)'sinde Staphylococcus aureus, %68,6 (48)'sında Streptococcus spp, %4,3 (3)'unda Enterococcus spp., %4,3 (3)'ünde maya ve %2,8 (2)'inde ise CNS identifiye edilmiştir. Bu araştırmada çiftlik kültür yöntemleri ile standart mikrobiyolojik tanı yöntemlerinin karşılaştırılması sonucunda çiftlik kültür yöntemlerinin, standart mikrobiyolojik yöntemlere benzer başarı oranına sahip oldukları belirlenmiştir. Sonuç olarak, Çiftlik kültür yöntemlerinin kullanımının, mastitis patojenlerinin tespiti ve oluşturulacak koruma ve kontrol programlarında antibiyotik direnç oluşumunun izlenmesi açısından etkili kontrol stratejilerinin oluşturmada yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the microbiological culture and farm-culture methods used in the diagnosis of mastitis in cattle. For this purpose, 83 milk samples from dairy cows with clinical mastitis in Adıyaman region were examined microbiologically. In the study, blood agar, MacConkey agar, Edwards medium and Columbia CNA agar were inoculated in the media and the samples were incubated under appropriate conditions in order to perform microbiological analysis of milk samples. While bacterial isolation and identification were performed in 90.3% (75) of the milk samples examined in the study, it was determined that there was no growth in 9.7% (8) of the milk samples, and two different types of pathogens were found in some samples. Of the milk samples inoculated on blood agar with culture positive results, 17.9% (14) had Staphylococcus aureus, 61.6% (48) Streptococcus spp., 7.7% (6) E. coli, 6%, 4 (5) Enterococcus spp., 3.8% (3) Yeast and 2.6% (2) Coagulase negative staphylococcus (CNS); E. coli was found in 60% (6) and Enterococcus spp. in 30% (3) of the milk samples inoculated on MacConkey agar with culture positive results. and in 10% (1) yeast; Of the milk samples inoculated on Edwards Medium with culture positive results, 91.5% (43) of the milk samples were inoculated with Streptococcus, 6.4% (3) with Enterococcus, and 2.1% (1) with yeast and CNA . On the other hand, 20% (14) Staphylococcus aureus, 68.6% (48) Streptococcus spp., 4.3% (3) Enterococcus spp. 4.3% (3) of milk samples with culture positive results. Yeast was identified in three and CNS in 2.8% (2). In this study, as a result of the comparison of farm culture methods with standard microbiological diagnostic methods, it was determined that farm culture methods had similar success rates to standard microbiological methods. As a result, it was concluded that the use of farm culture methods would be useful in establishing effective control strategies in terms of detecting mastitis pathogens and monitoring the formation of antibiotic resistance in the prevention and control programs to be established.