Siyah alaca sığırlarda mastitise etki eden faktörlerin lojistik regresyon analizi ile tespiti
Determination of factors affecting mastitis in holstein cattle by logistic regression analysis
- Tez No: 577208
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Mastitis, süt sığırcılığı yapılan işletmelerde görülen önemli derecede ekonomik kayıplara sebep olan bir meme hastalığıdır. Sığırcılık işletmelerinde mastitise bağlı olarak meydana gelebilecek süt kaybını önlemek ve oluşabilecek risk faktörlerini önceden tahmin edebilmek oldukça önemlidir. Bu çalışmada Koçaş Tarım İşletmesi'nde yetiştirilen 192 baş birinci laktasyondaki sağmal Siyah Alaca süt sığırların ilk olarak kolayca tespit edilebilen bazı özelikler (süt verimi (SV), sağımda geçen gün (SGG), sütün donma noktası (DN), pH ve elektrik iletkenliği) kullanılarak ineklerin mastitis olup olmadığı teşhis edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra mastitisin teşhisinde etkili olabilecek sütün renk (L (parlaklık), a (kırmızılık) ve b (sarılık)) özellikleri kullanılmıştır. Son olarak süt verim ve renk özellikleri birlikte kullanılarak mastitis teşhis edilmeye çalışılmıştır. Somatik hücre sayısına göre (SHS, 200.000'den az olanlar mastitis değil (sağlıklı), 200.000'den yüksek olanlar mastitis (hastalıklı)) mastitis olan inekler 1, mastitis olmayan inekler ise 0 olarak kodlanıp, analizler buna göre yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre tüm özellikler dikkate alındığında, özgünlüğünün (Spesifite) % 98.7 ve duyarlılığın ise % 34.9 olduğu görülmektedir. Genel olarak tüm verilerin doğruluğunun tahmin değeri ise % 84.4 olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Mastitis is a udder disease that causes significant economic losses in dairy cattle breeding. It is very important to prevent milk loss due to mastitis and to predict the risk factors that may occur in cattle farms. In this study, it was tried to determine whether cows have mastitis by using some characteristics (milk yield, days in milk, freeze point, pH and electrical conductivity) of 192 Holstein dairy cattle in the first lactation reared at Koçaş TİM. Then, the color (L (brightness), a (redness) and b (jaundice)) of the milk which were effective in the diagnosis of mastitis were used. Finally, mastitis was tried to be diagnosed by using milk yield and color characteristics together. According to the number of somatic cells (SHS, less than 200.000 mastitis (healthy), those higher than 200.000 mastitis (diseased)) mastitis cows were coded as 1 and non-mastitis cows were coded as 0 and analyzes were performed accordingly. According to the results of the study, the specifity was 98.7% and the sensitivity was 34.9%. In general, the predicted value of the accuracy of all data was 84.4%.