Kalça protezi sonrasında kalça çevresi kaslarının trofik değişimlerinin bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of throphic changes of hip circumferential muscles after hip prosthesis with computerized tomography
  1. Tez No: 719903
  2. Yazar: EMRE MEMECAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, kalça protezi cerrahisi geçirmiş hastalarda kalça çevresi kaslarındaki trofik değişimlerin Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme yöntemiyle belirlenmesi ve protezli taraf ile karşı taraf kaslarındaki çap farkının analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın popülasyonunu Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine Ocak 2018-Aralık 2020 tarihleri arasında başvurmuş olan ve tek taraflı kalça protezi cerrahisi geçirmiş olan, BT çekilen 40 kadın ve 40 erkek birey oluşturmaktadır. Bu çalışmada unilateral kalça protezi cerrahisi geçirmiş hastaların protezli taraf ve karşı taraf musculus (m.) gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus, m. tensor fasciae latae, m. psoas major (Anteroposterior (ap) ve transvers); m. iliacus, m. rectus femoris (ap ve transvers); m. sartorius, m. transversus abdominis, m. obliquus internus/externus abdominis kaslarının en kalın yerindeki çap ölçümleri, ortogonal düzleme getirilen aksiyal BT kesitleri üzerinden yapıldı. Ölçümler için Radiant DICOM viewer programı kullanıldı. M. gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus ve m. tensor fascia lata çapları normal taraf kalçada protezli tarafa göre daha yüksek bulundu (p0,05). Bu çalışmanın sonuçları kalça protezli hastaların protezli taraf kalça kaslarında belirgin atrofi olduğu ve karşı tarafta daha kalın kas yapısının olduğunu göstermiştir. Özellikle iki taraf arasında anlamlı fark bulunan kas gruplarına yönelik cerrahi sonrası rehabilitasyon planlaması hasta sağaltımında faydalı olabilir. Özellikle kalça ekleminde ekstansiyon hareketinden sorumlu m. gluteus maximus kası göz önüne alınarak cerrahi sonrası fonksiyonelliğin artırılması ve hastanın hareket kabiliyetini artıran fizik tedavi uygulamaları ve egzersiz programı üzerinde durulması gerektiğini düşünmekteyiz. Anahtar Sözcükler : Kalça protezi, Kalça çevresi kasları, Kaslardaki trofik değişimler, Bilgisayarlı tomografi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the trophic changes in the muscles of the hip circumference with Computed Tomography (CT) imaging method and to analyze the difference in diameter between the prosthetic and contralateral muscles in patients who had undergone hip replacement surgery. The population of this study was transferred to Karabuk University Training and Research Hospital. It consists of 40 female and 40 male individuals who applied between January 2018 and December 2020 and who had undergone unilateral hip replacement surgery. In this study, prosthetic side and contralateral musculus (m.) gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus, m. tensor fasciae latae, m. psoas major (Anteroposterior (ap) and transverse); m. iliacus, m. rectus femoris (ap and transverse); m. sartorius, m. transversus abdominis, m. Diameter measurements in the thickest part of the obliquus internus/externus abdominis muscles were made on axial CT sections brought to the orthogonal plane. Radiant DICOM viewer program was used for measurements. M. gluteus maximus, m. gluteus medius, m. gluteus minimus and m. tensor fascia lata diameters were found to be higher in the normal hip compared to the prosthetic side (p0.05). The results of this study showed that patients with hip replacement had significant atrophy of the hip muscles of the prosthetic side and thicker musculature on the opposite side. Rehabilitation planning after surgery, especially for muscle groups with significant differences between the two sides, may be beneficial in patient treatment. Considering the m. gluteus maximus muscle, which is responsible for the extension movement in the hip joint, we think that post-surgery functionality should be increased and physical therapy applications and exercise programs that increase the patient's mobility should be emphasized. Key Word : Hip replacement, Muscles around the hip, Trophic changes in the muscles, Computed tomography