Muammer Sun'un sanat anlayışı ve bestecilik tekniğinin ayırt edici özellikleri ile koro ve orkestra için Bir Garip Orhan Veli
Distinctive features of Muammer Sun's understanding of art and her composing technique and Bir Garip Orhan Veli for choir and orchestra
- Tez No: 719918
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada çağdaş Türk müziği'nin önde gelen bestecilerinden Muammer Sun'un sanat anlayışı ve bu anlayış doğrultusunda şekillenen bestecilik tekniği etraflıca incelenecektir. Sun, üçüncü kuşak olarak nitelendirilen, 1930'lu yılların başlarında dünyaya gelmiş olan besteci kuşağının arasında yer alır. Bu kuşağın içindeki bestecilerin önemli bir çoğunluğu anlayışları farklılık göstermekle birlikte Anadolu halk müziğine yaslanmışlardır. Sun, hem bir fikir insanı hem de eserleriyle toplumun farklı kesimlerine ulaşabilmeyi başarmış bir besteci olarak kendi kuşağı içerisinde farklı bir yerde durmaktadır. O, kendisini takdir eden ve eleştiren kesimler için üretimi ve temsil ettiği değerleriyle bir simge haline gelmiştir. Bu denli gündemde olup müzik yaşamında son derece önemli bir etki yaratmış olmasına rağmen, akademik alanda hâlen Sun'u bütün boyutlarıyla ele alan bir çalışma olmayışı böylesi bir araştırmanın yapılmasının ana hareket noktasıdır. Bu çalışma ayrıca, 2021 yılının Ocak ayında kaybetmiş olduğumuz bu önemli müzik insanının emeğine saygı ve bir vefa borcu olarak da görülebilir. Bir bestecinin bir tek eserine yoğunlaşan ya da onun kullanmış olduğu teknikler içerisinde yalnızca özel ve dar bir alanı inceleyen çalışmalardan ayrı olarak, bu tez Sun'u fikri dünyası ve bestecilik teknikleri ile birlikte bir bütün olarak ele almaktadır. Dolayısıyla bu çalışma, Sun'un tüm yazınsal, fikri ve sanatsal ürünlerinden sorumludur. Çalışmanın yazım sürecinde öncelikle kaynak taramasına girilmiş, Sun'a ait olan pek çok kitap, eğitim kitapları, röportaj, makale, sempozyum bildirileri ve müzik yapıtları incelenmiş ve konular belirli başlıklarla tasnif edilerek ön çalışma tamamlanmıştır. Çalışmanın iskeletinin oluşturulduğu bu süreç sonrasında, sözü edilecek konular için örneklerin seçimi gerçekleştirilmiş ve bu örneklerden hareketle ele alınan konular etraflıca tartışılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the sense of art of Muammer Sun, one of the leading composers of Contemporary Turkish Music and the composing technique shaped in line with this understanding will be examined in detail. He has a part in the generation of composers who were born in the early 1930s, which is described as the 3rd generation. Although the understandings of a significant majority of composers in this generation differ, they based upon Anatolian folk music. He stands in a unique place in his generation as both an intellectual and a composer who has managed to reach different segments of society with his works. He has become a symbol for those who appreciate and criticize him, with his production and the values it represents. The main starting point of such a research is that there is still no study in the academic field that deals with Sun in all his dimensions, although he has been in the limelight and has had an extremely important impact on the music life. This work can also be seen as a debt of loyalty and respect to the effort of this important music person, which we lost in January 2021. Apart from studies that focus on one of a composer or examine only a specific and narrow area among the techniques used by the composer this thesis discusses with Sun as a whole with his intellectual world and compositional techniques. Therefore, this work is responsible for all the literary, intellectual and musical products of Sun. In the preparation process of the study, first of all, the literature was searched, many training books, interviews, articles, symposium papers and musical works belonging to Sun were examined and the preliminary study was completed by classifying the subjects with certain titles. After the outline of the study was created, examples were selected for the subjects to be mentioned and the study was completed by discussing the topics covered discussed from these examples in detail.