The factors that affect consumers' attitudes towards smart delivery systems and a survey conducted in Turkey
- Tez No: 719917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZLI YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojinin gelişmesi birçok sektöre yeni bakış açıları getirmiştir. Bu sektörlerden bir tanesi de taşımacılık sektörüdür. Teknoloji ile birlikte gelen yeni kargo gönderim yöntemleri: akıllı dolap, dron ile teslimat, gel al noktası, otonom teslimat robotları yöntemleridir. Yapılan çalışma kapsamında Türkiye'deki kargo sistemi içerisinde yer almış“akıllı dolap”yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemi kullanan kişilerin yöntemi neden seçtikleri, neye göre seçtikleri, tecrübeler ve yöntemi tavsiye edip etmeyecekleri araştırılarak yöntem incelenmiştir. Çalışma kapsamında, 101 kişiye anket soruları yöneltilmiştir ve çıkan anket sonuçları değerlendirilmiştir. Anket soruları oluşturulurken, taşımacılık sektöründe çalışan ve“Akıllı Dolap”yöntemini tecrübe etmiş 5 kişi ile mülakat yapılmıştır. Anket soruları, çıkan mülakat sonuçları değerlendirilerek oluşturulmuştur. Mülakat soruları ise araştırmanın modeli baz alınarak hazırlanmıştır. Çıkan sonuçlar grafikler çizilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The development of technology has brought new perspectives to many sectors. One of these sectors is the transportation sector. New shipping methods that come with technology are smart locker / smart parcel locker / automated parcel locker, delivery by drone / UAVs (Unmanned Aerial Vehicles), pick-up point, ADRs (Autonomous Delivery Robots). Within the scope of the study, survey questions were asked to 101 people and the results of the survey were evaluated. While creating the survey questions, interviews were conducted with 5 people working in the transportation sector and experienced the“smart locker”method. The survey questions were created by evaluating the results of the interviews. Interview questions were prepared based on the model of the research. The results were analyzed by drawing graphs.