Tekstil işletmesi çalışanlarında işkoliklik ve tükenmişlik sendromu araştırması
Research on workaholism and burnout syndrome among textile enterprise employees
- Tez No: 719935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın temel amacı işkoliklik ve tükenmişlik kavramlarının arasındaki ilişkiyi belirleyerek mavi yakalı olarak çalışan tekstil üretim işletmelerinde rol alan personellerin üzerindeki etkilerini ölçmektir. Bu araştırmanın tekstil sektöründeki mavi yakalı olarak çalışanlar üzerinde yapılmasının nedeni, daha önce mavi yakalı olarak çalışanlar üzerinde bir çalışma yapılmaması ve diğer sektörler arasında tekstil sektörünün en stresli sektör olması sebebiyle çalışanlar üzerinde tükenmişlik meydana getirmesidir. Çerkezköy Organize Sanayi bölgesinde yer alan toplam 270 tekstil üretim işletmesinde mavi yakalı çalışan işçi, ustabaşı, şef (yaklaşık 77,000 kişi) bu çalışmanın evrenini oluşturmaktadır. Örnekleme yöntemi olarak kolayda örnekleme ile Çerkezköy organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren bir firmaya ulaşılmış ve bu firmanın 800 çalışan arasından rastgele olarak 513 tanesine ölçekler uygulanmıştır. Eksik veya hatalı olan anketler çıkarılarak kalan 379 anket değerlendirmeye alınmıştır. Çalışmanın ilk iki bölümünde işkoliklik ve tükenmişlik kavramlarıyla ilgili literatür çalışması yapılarak genel açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise işkoliklik ve tükenmişlik kavramları üzerine yapılan saha çalışması ve yapılan çalışmayla ilgili bulgu ve yorumlara yer verilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, işkoliklik ve tükenmişlik arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu, işkoliklik arttıkça tükenmişlik düzeyinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun yanında yaş, kurumdaki tecrübe, haftalık çalışma süresi, geçim durumu, yıllık izin kullanım durumu, aile ve sosyal faaliyetlere zaman ayırma değişkenlerinin işkoliklik ve tükenmişlik boyutları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between the concepts of workaholism and burnout and to measure the effects on the employees involved in textile production enterprises working as blue dec collar workers. This research is done on blue collar employees in the textile sector as the reason that a study be done before between on blue collar employees as the most stressful sector and other sectors of the textile industry is caused due to burnout on employees. Blue collar workers, foremen, chefs (about 77,000 people) in a total of 270 textile production enterprises located in the Cerkezkoy Organized Industrial Zone constitute the universe of this study. Cerkezkoy organized industrial zone company was reached by decoupling as a sampling method and scales were applied to 513 of the 800 employees of this company randomly. Incomplete or erroneous questionnaires were removed and the remaining 379 questionnaires were evaluated. In the first two parts of the study, a literature study was conducted on the concepts of workaholism and burnout and general explanations were given. In the third part of the study, findings and comments related to the field study and the study conducted on the concepts of workaholism and burnout were included. According to the dec of the study, it was concluded that there is a significant and positive relationship between workaholism and burnout, and the level of burnout increases as workaholism increases. In addition, age, experience in the institution, weekly working time, livelihood status, annual leave usage status, family and social activities time allocation for workaholism and burnout had a significant effect on the dimensions of the variables, it was seen that.