Yalın üretim felsefesinin ve tekniklerinin bir tekstil işletmesinde uygulanması
Implementation of lean manifacturing philosophy and techniques in a textile company
- Tez No: 393090
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kitle üretim sistemi, esneklikten yoksundur; katı bir hiyerarşiye dayanmaktadır ve“kitlesellik”israf içermektedir. Yalın üretim ise kitle üretime göre her şeyin en az yarısını tüketen bir sistemdir. Yani, kitle üretime kıyaslandığında yalın fabrikada yarım insan gücü, yarım üretim alanı, yarım ekipman yatırımı ve yeni ürün geliştirmede yarım mühendislik süresi gerekmektedir. Aynı zamanda ihtiyaç duyulan miktarın yarısı, daha az hatalı üretim ve daha fazla çeşitlilikte üretim de yalın üretim sisteminin sağladığı faydalardandır. Bu yüzden yalın üretim felsefesinin ne olduğunu bilmek ve hayata geçiren işletmeler irdelenerek daha da iyi tanımak açısından yapılan çalışma ayrı bir öneme sahiptir. Yalın üretimi tarihsel gelişim süreciyle birlikte ele alan bu tez çalışması, yalın üretim konusunda bilgi sahibi olmak isteyen akademisyen ve reel sektör çalışanlarına yeterli ve gerekli bilgiyi sağlayacak olması hasebiyle önemli ve anlamlıdır. Bir vaka analizi içeren bu çalışma, yalın üretim felsefesinin ve tekniklerinin neler olduğunu, bu felsefe ve teknikleri süreçlerine uygulayacak işletmelere ne gibi getiriler kazandıracağını gerçek verilerle ortaya koyacak olması nedeniyle günümüz küresel rekabet ortamında kısıtlı kaynaklarla faaliyet gösteren işletmelere rekabetçi avantaj yaratmada bir opsiyon sunacaktır. Yalın üretimin anlatılacağı bu tez çalışmasında birincil olarak yalın üretim akademik bir bakış açısıyla literatür çalışması yöntemiyle ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama bölümünde yalın üretim tekniklerini süreçlerine adapte etmiş bir tekstil işletmesi vaka analizi yöntemi kullanılarak anlatılmıştır. İşletmenin bölüm müdürü, endüstri mühendisi ve yalın üretim sorumlularıyla birebir görüşmeler yapılıp işletmenin yalın üretim üzerine yaptığı uygulamalar yakinen takip edilmiştir. Bu tekstil işletmesinin imalathanesinde uygulanan 5S, KAİZEN, SMED, STANDARTLAŞTIRMA ve diğer tekniklerin çıplak gözle uygulanma esnasında izlenerek yalın üretim ile işletme adaptasyonu gözlenmiştir. Elde edilen tüm veriler toplanıp bir vaka çalışması haline getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Massive manifacturing system is devoid of flexibility, it depends on a solid hierarchy and massiveness is also prodigality. However, leanmanifacturing is a system that consumes half of the materials according to massive manifacturing system. Which means, a factory that uses lean manifacturing requires half of laborforce, half of producing space, half of equipment investment and half of engineering time to develop new products. And also at the same time it provides less faulty production and more multi farious manifucturing. Therefore, it is vital to be aware of what is lean manifacturing and inspect the companies which are using this system. This thesis work which handles the historical improvement process of lean manifacturing, aims to provide essential and sufficent in formation to academists and real sector personels who claim knowledge about the subject. In addition, in this work which has an case study will present an option to the companies which function with restricted resources about creating competitive advantage in the global competition environment. Also the profits and philosophy of the lean manifacturing. In this work which explains the lean manifacturing, the subject is handled in an academic perspective as a litterateur work. In the practice part of the work, a textile factory which adapted to lean manifacturing was explained by using the case study method. The applications that company made on the lean manifacturing have been observed and disscussed with the sector manager, industry engineer and lean manifacturing responsibles. The application of 5S, KAİZEN, SMED, standardisation and the other methods and the adaption of the company have been observed. All the data have been gathered to create a case studies.