İş-aile çatışması, iş tatmini ve yaşam tatmini ilişkisini belirlemeye yönelik tekstil işletmesi çalışanlarında bir araştırma
A research among explaining the relationship between work-family conflict, work satisfaction and life satisfaction in a textile company employees
  1. Tez No: 229290
  2. Yazar: ÖZGE ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ANAFARTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, iş-aile çatışması ve aile-iş çatışmasının çalışanların iş tatmin ve yaşam tatmin düzeyleri üzerindeki etkilerini incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, tekstil işletmesinde çalışan orta düzey yöneticiler de dahil çalışanlar ile yapılan anket sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, iş-aile çatışmasının, iş tatmini üzerinde olumsuz etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aile-iş çatışmasının ise iş tatmini üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı görülmüştür. İş tatmini ile yaşam tatmini arasında ise olumlu yönde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda iş-aile çatışması ile yaşam tatmini arasında da olumsuz yönlü bir ilişki olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of work-family conflict and family-work conflict, over work satisfaction and life satisfaction levels are observed. For this purpose, data gathered from survey, applied to employees of a textile company including mid-level administrators, are evaluated.According to the results, work-family conflict has no effect. There is a positive correlation between work satisfaction and life satisfaction. So, there is a negative correlation between work-family conflict and life satisfaction.