Oleik asidin grafen oksit katalizörlüğünde esterleştirilmesi ile biyodizel üretimi
Biodiesel production via esterification of oleic acid catalyzed by graphene oxide
  1. Tez No: 719945
  2. Yazar: KÜBRA BİLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada grafen oksit ve mikrodalga sinerjizmi kullanılarak bir serbest yağ asidi olan oleik asidin esterleştirilmesi ile biyodizel sentezi gerçekleştirilmiştir. Modifiye Hummers metodu ile grafen oksit sentezlenmiş ve FT-IR, Raman ve XRD analizleri ile karakterize edilmiştir. Sentezlenen grafen oksit mikrodalga radyasyonu altında oleik asidin metanol ile esterleştirilmesinde katalizör olarak kullanılmıştır. Oleik asidin esterleştirilmesi üzerine katalizör miktarı, metanol-oleik asit molar oranı, sıcaklık ve zamanın etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada en iyi reaksiyon koşulları 100 °C sıcaklık, 1 saat reaksiyon süresi, %5 katalizör miktarı ve 9:1 metanol-oleik asit molar oranı olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda %96,2 lik bir dönüşüm elde edilmiştir. Ayrıca esterleştirme tepkimesi için hem mikrodalga hem de geleneksel yöntem kullanılarak farklı ısıtma türlerinin etkileri araştırılmıştır. Mikrodalga yöntemin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğu bulunmuştır. Diğer taraftan esterleşme tepkimesinden sonra katalizör geri kazanılmış ve tekrar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, biodiesel synthesis was carried out by esterification of oleic acid, a free fatty acid, using graphene oxide and microwave synergism. Graphene oxide was synthesized by the modified Hummers method and characterized by FT-IR, Raman, and XRD analyses. The synthesized graphene oxide was used as a catalyst in the esterification of oleic acid with methanol under microwave radiation. The effects of catalyst amount, methanol-oleic acid molar ratio, temperature, and time on esterification of oleic acid were investigated. In this study, the best reaction conditions were determined as 100 °C temperature, 1 hour reaction time, 5% catalyst amount, and 9:1 methanol-oleic acid molar ratio. A conversion of 96,2% was obtained under these reaction conditions. In addition, the esterification reaction was carried out using both microwave and conventional methods, and the effects of different heating types were investigated. The microwave method was found to be more effective than the traditional method. On the other hand, after the esterification reaction, the catalyst was recovered and used again.