Womanly experience in diasporic spaces: Buchi Emecheta and Emine Sevgi Özdamar
Diasporik alanlarda kadın deneyimi: Buchi Emecheta ve Emine Sevgi Özdamar
- Tez No: 719946
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN BİRLİK, DR. SEVİL ONARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
Bu çalışma, hikayesi 1960'lar ve 70'lerde diaspora bağlamında geçen, Buchi Emecheta tarafından yazılan Çukurda (1972) ve İkinci Sınıf Vatandaş (1974) ve Emine Sevgi Özdamar tarafından yazılan Hayat Bir Kervansaray (1992) ve Haliçli Köprü (1998) adlı dört romanda kadın karakterlerin başka bir ülkeye göç etme nedenlerini ve onların özne oluşum süreçlerini tartışmaktadır. Diasporayı romanların geçtiği sosyal bağlam olarak ele alan bu çalışma, Rosi Braidotti'nin göçebe düşünce ve öznellik anlayışının zemininde kadın kahramanların özne oluşturma süreçlerini incelemektedir. Braidotti'nin kavramlarına başvurulmasının nedeni Braidotti'nin rizom (köksap) kavramının sağladığı alternatif bir mekan olasılığını vurgulaması ve göç ve diaspora deneyiminin ötesinde bir öznellik arayışını incelemeye olanak tanımasıdır. Çalışmada, romanların hem yazarları hem de ana karakterleri kadın olduğu için, kadın yazınının da karakterlerin özne oluşumunun önemli bir parçası haline geldiğini ileri sürüyorum; bu nedenle, Braidotti'nin göçebe öznellik kavramı ile birlikte Helen Cixous'nun kadın bedeninden ve deneyiminden yazma üstüne düşüncelerine de başvuruyorum. Ana karakterler yalnızca cinsiyet, ırk, etnik köken, din vb. gibi yaygın kimlik belirteçlerinin altüst oluşunu değil, aynı zamanda tamamen farklı gelenekler, tarihler ve ülkelere 'gömülü' olmalarına rağmen, bu iki farklı karakterin benzer özne oluşum süreçlerinden geçişişini de, bu kategorilerin inkârı olarak gözler önüne serer. Dolayısıyla bu çalışma, kadın karakterlerin ataerkil kısıtlamalardan kurtulabilecekleri ve sürekli özne oluşturma süreçlerine girebilecekleri 'köksap' bir alan açmak için kendi ülkelerinden göç ettikleri sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the reasons for the migration of women protagonists to another country and their subject formation processes in four novels whose stories take place in the 1960s and 70s in a diasporic context: Buchi Emecheta's In the Ditch and Second-Class Citizen, and Emine Sevgi Özdamar's Life is a Caravanserai- with two Doors, through one of which I came, and through one of which I left and The Bridge of the Golden Horn. Taking diaspora as the social context, this study deals with the subject formation processes of women protagonists against the backdrop of Rosi Braidotti's understanding of nomadic thinking and subjectivity because it explores a search for subjectivity beyond the experience of migration and diaspora by highlighting the possibility of an alternative space, which Braidotti calls rhizome. Since the protagonists of the novels are women, I claim that feminine writing becomes a substantial part of their subject formation; thus, Helen Cixous's theories on writing the body are consulted along with Braidotti's theories on subjectivity. The protagonists showcase not only the subversion of prevalent identity markers such as gender, race, ethnicity, religion etc. but also the denial of these categories. They go through similar subject formation processes despite being 'embedded' in totally different traditions, histories and countries. Thus, this study claims that women characters migrate from their home countries to host countries to open up a rhizomatic space where they can get rid of patriarchal restrictions and engage in liberating subject formation processes.