Doğurganlık çağındaki kadınlarda anemi, A vitamini ve tiroid hormonları arasındaki etkileşim
- Tez No: 30218
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET: Anemi ile A vitamini ve tiroid hormonları arasındaki etkileşimi ve aneminin düzeltilmesinde demir tedavisi ile birlikte A vitamini takviyesinin etkilerini incelemek amacıyla planlanan bu çalışma, doğurganlık dönemindeki 17 anemik ve 18 sağlıklı kadın üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın başında, her iki grubun Hb, Hct, serum demir, TDBK, transferrin satürasyonu, OEHK, serum A vitamini, ji karoten, T3, T4, TSH ve rektal ısıları ölçülmüştür, istatistiksel olarak olarak önemli' olmamakla birlikte, anemik grubun serum A vitamini düzeyi, kontrol grubundan düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: This study was undertaken to determine the interactions between anemia, vitamin A and thyroid hormones and the effects of vitamin A supplementation in the treatment of iron deficiency anemia on 18 normal and 17 anaemic women in eniId-bearing ages. At the begining of the study hemoglobin, hemotocrit, serum iron, TIBC, transferrin saturation, MCHC, vitamin A, T3, T4, TSH and rectal body temperature vvere measured in both groups.