Akne vulgaris tanılı hastalarda iskemi modifiye albümin düzeyi ve tiyol/disülfit homeostazının değerlendirilmesi
Evaluation of ichemia modified albumin level and thiole/disulfite homeostasis in patients with acne vulgaris
- Tez No: 719964
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR KALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Akne vulgaris, derinin pilosebase ünitesini etkileyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Akne patogenezi multifaktöriyel olup, henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Akne patogenezinde oksidatif stresin rolü ile ilgili çalışmalar mevcut olup, çalışmalarda farklı sonuçlar ortaya konulmuştur. Bu çalışmada akne vulgaris ile oksidatif stres belirteçleri olan tiyol/disülfit homeostazı parametreleri ve iskemi modifiye albumin (İMA) düzeyi arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya klinik olarak akne vulgaris tanısı almış 75 hasta ve yaş ve cinsiyet açısından uyumlu 75 kontrol grubu dahil edildi. Katılımcılara ait demografik veriler, hastalık süresi, başlangıç yaşı, tetikleyici faktörler, daha önce akne vulgaris için tedavi alıp almadığı, aile hikayesi varlığı, akne şiddeti ve lokalizasyonu, komorbid hastalıklar, son 3 ay içerisinde sistemik tedavi hikayesi, sigara, alkol kullanımı, gebelik ve emzirme durumu, geçirilmiş travma ve cerrahi öyküsü sorgulandı. Tüm katılımcılarda serum İMA seviyeleri ve tiyol/disülfit homeostazı parametreleri değerlendirildi. Bulgular: Nativ tiyol, total tiyol ve nativ tiyol/total tiyol oranı, hasta grubunda kontrol grubuna göre, anlamlı olarak düşük, disülfit düzeyi, disülfit/nativ tiyol ve disülfit/total tiyol oranları ise anlamlı olarak yüksek saptandı. Hastalık şiddeti, hastalık süresi ve başlangıç yaşına göre tiyol/disülfit parametreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. İskemi modifiye albümin düzeyi, hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Global akne derecelendirme sistemi'ne (GADS) göre, hafif şiddetteki hastalarda, orta şiddetteki hastalara göre İMA düzeyi anlamlı derecede yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne vulgaris is a chronic inflammatory disease that affects the pilosebaceous unit of the skin. The pathogenesis of acne is multifactorial and has not been fully elucidated yet. There are studies on the role of oxidative stress in the pathogenesis of acne, and different results have been revealed in the studies. In this study, it was aimed to determine whether there is a relationship between acne vulgaris and oxidative stress markers, thiol/disulfide homeostasis parameters and ischemia modified albumin (IMA) level. Materials and Methods: Seventy-five patients with a clinical diagnosis of acne vulgaris and 75 age- and sex-matched control groups were included in the study. Demographic data of the participants, disease duration, age of onset, triggering factors, whether they have received treatment for acne vulgaris before, presence of family history, acne severity and localization, comorbid diseases, history of systemic treatment in the last 3 months, smoking, alcohol use, pregnancy and breastfeeding status, previous trauma and surgical history were questioned. Serum IMA levels and thiol/disulfide homeostasis parameters were evaluated in all participants. Results: Native thiol, total thiol and native thiol/total thiol ratios were found to be significantly lower in the patient group compared to the control group, while disulfide levels, disulfide/native thiol and disulfide/total thiol ratios were found to be significantly higher. There was no statistically significant difference between thiol/disulfide parameters according to disease severity, disease duration and age of onset. The level of ischemia modified albumin was found to be significantly higher in the patient group than in the control group. According to the Global Acne Rating System, the IMA level was found to be significantly higher in mildly severe patients than in moderately severe patients.