Wide-body aircraft selection using multi-criteria decision making methods
Çok kriterli karar verme yöntemleri ile geniş gövdeli yolcu uçağı seçimi
  1. Tez No: 719971
  2. Yazar: HÜSEYİN GÖKALP GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Uçak alımı hava yollarının uzun vadeli planları üzerinde etki sahibi olan büyük bir yatırımdır. Alınacak uçağın seçimi çeşitli kriter ve alternatiflerin dahil olduğu detaylı bir değerlendirme gerektirmektedir. Bu nedenle, uçak seçimi çok kriterli karar verme (ÇKKV) problemi olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada bu problem Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS), DEMATEL (Decision Making Trial and Evaluation Laboratory) ve TOPSIS (Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) adlı ÇKKV yöntemlerinin kullanımı ile incelenmiştir. Bu çalışmada uçak seçimi ile ilgili kapsamlı bir kriter seti kullanılmış ve kriter ağırlıkları uzman görüşleri kullanılarak AHS ve DEMATEL yöntemleriyle belirlenmiştir. Elde edilen kriter ağırlıkları daha sonra TOPSIS yönteminde hava yolları için en iyi geniş gövdeli yolcu uçağının belirlenebilmesi için kullanılmıştır. Ayrıca, uçak seçim kriterleri arası etkileşimler DEMATEL yöntemi kullanılarak incelenmiş ve etki ilişki haritaları ile gösterilmiştir. AHS-TOPSIS ve DEMATEL-TOPSIS yaklaşımlarının kullanımı uçak seçim probleminde kriter bağımsızlığı varsayımının etkilerini araştırma imkânı sağlamıştır. Çalışmanın sonucunda, kullanılan iki yaklaşımın farklı sıralamalar ortaya çıkardığı görülmüştür. Alternatiflerin sıralamalarındaki farklılık, AHS yönteminde kriterlerin bağımsız olduğu varsayımının yapılmasına dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aircraft acquisition is a major investment that can be defined as a strategic activity as it effects the long-term plans of an airline. The selection of an aircraft requires a detailed assessment process since it involves various criteria and alternatives. Thus, aircraft selection can be identified as a multi-criteria decision making (MCDM) problem, which is investigated in this study using a combination of three different MCDM methods, namely Analytic Hierarchy Process (AHP), Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) and Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS). This study uses a comprehensive set of criteria that is associated with aircraft selection, and utilizes AHP and DEMATEL methods to obtain two sets of criteria weights based on expert judgments, which are then combined with TOPSIS method to determine the best wide-body passenger aircraft for airlines. Moreover, the interactions between aircraft selection criteria are investigated and presented with impact relation maps through the use of DEMATEL method. The use of AHP-TOPSIS and DEMATEL-TOPSIS approaches enable to examine the effects of the assumption of criteria independency in the aircraft selection context. The results of the study show that the ranking of alternatives change across the approaches, which is attributed to the effect of criteria independency assumption in AHP method when determining criteria weights.