Tunceli sarımsağı (Allium tuncelianum Kollman) masere yağlarının yoğun stoklanmış Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823'da antioksidan parametrelere etkisi
Effect of Tunceli garlic (Allium tuncelianum Kollman) masere oils on antioxidant parameters in Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823
  1. Tez No: 719972
  2. Yazar: FATİH EFENDİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AKSU, DOÇ. DR. YELİZ ÇAKIR SAHİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada da Tunceli sarımsağının (Allium tuncelianum Kollman) yoğunluk stresi altındaki kerevitler üzerinde (Astacus leptodactylus) antioksidan etkisinin incelenmesi amaç edinilmiştir. Kas analiz sonuçlarında iki deneme grubuda birbirine çok yakın D1 23,176±0,112 U/ml ve D2 23,384±0,370 U/ml rakamsal değerlerde bulundu. Kontrol grubunun değeri ise 21,056±0,209 U/ml rakamsal olarak daha düşük seviyelerde bulundu. İki deneme grubu arasında istatistiksel bir farklılık bulunmazken (P>0,05), deneme grupları ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark vardı (P0,05) fakat deneme grupları ile aralarındaki fark anlamlıydı (P0,05). Hepatopankreas analiz sonuçlarında da hem kontrol ve hemde deneme grupları rakamsal olarak birbirine çok yakın (K; 23,694±0,455 nmol/dk/m, D1; 23,296±0,383 nmol/dk/m ve D2; 22,822±0,419 nmol/dk/m) olarak bulundu ve aralarında istatistiksel olarak da bir fark tespit edilmedi (P>0,05). Glutatyon peroksidaz sonuçları SOD sonuçlarına benzer bir durum sergilemiştir. Kas analiz sonuçlarına bakıldığında, deneme gruplarının rakamsal olarak kontrol grubundan (K; 6,728±0,403 U/mg) daha yüksek ve birbirine çok yakın olduğu (D1; 8,560±0,167 U/mg ve D2; 8,950±0,086 U/mg) tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the antioxidant effect of Tunceli garlic (Allium tuncelianum Kollman) on crayfish (Astacus leptodactylus) under density stress. In the muscle analysis (SOD) results, D1 23.176±0.112 U/ml and D2 23.384±0.370 U/ml numerical values were found very close to each other in the two experimental groups. The value of the control group, on the other hand, was found to be numerically lower at 21,056±0,209 U/ml. While there was no statistical difference between the two experimental groups (P>0.05), there was a significant difference between the experimental groups and the control group (P0.05), but the difference between the experimental groups and the experimental groups was significant (P0.05). In the hepatopancreas analysis results, both control and experimental groups were numerically very close to each other (F; 23.694±0.455 nmol/min/m, D1; 23.296±0.383 nmol/min/m and D2; 22.822±0.419 nmol/min/m). were found and there was no statistical difference between them (P>0.05). Glutathione peroxidase muscle analysis results were examined, it was determined that the experimental groups were numerically higher than the control group (F; 6.728±0.403 U/mg) and were very close to each other (D1; 8.560±0.167 U/mg and D2; 8.950±0.086 U/mg).