Yeni tanı alan multipl sklerozlu bireylerin depresif semptom, anksiyete ve psikolojik distress düzeylerine EFT'nin (Emotional freedom technique/duygusal özgürlük tekniği) etkisi: Randomize kontrollü bir çalışma
The effect of EFT (emotional freedom technique) on the levels ofdepressive symptoms, anxiety, and psychological stress of individuals with new diagnosis multiple sclerosis: A randomized controlled study
- Tez No: 719975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN GÜNÜŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni tanı almış multipl sklerouolan bireylerin, depresif semptom, anksiyete, psikolojik distress düzeyleri, Symbol Digit Modalities Test (SDMT) puanları, dinlenim kalp hızı ve kan basıncı üzerine Duygusal Özgürlük Tekniğinin (EFT)'nin etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18 yaş üzeri, son üç ay içinde MS tanısı alan, Öznel Tehlike Bildirim Ölçeği (ÖTBÖ) ölçeğinden üç ve üzeri puan alan 36 birey katıldı. Katılımcılar randomizasyon sonucu 18 deney, 18 kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deney grubu altı seans EFT uygulaması alırken, kontrol grubu altı hafta boyunca rutin bakım aldı. İki grubun depresif semptomları ve anksiyete düzeyleri Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ) ile, psikolojik distress düzeyleri ÖTBÖ ile, kognisyon düzeyleri SDMT ile değerlendirildi. İki grubun sosyodemografik verileri, HADÖ skorları, ÖTBÖ skorları, SDMT skorları karşılaştırıldı. Aynı zamanda EFT grubunun her seans öncesi ve sonrası olmak üzere dinlenim kalp hızları ve kan basınçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Emotional Freedom Technique (EFT) on depressive symptoms, anxiety, psychological distress levels, Symbol Digit Modalities Test (SDMT) scores, resting heart rate and blood pressure in individuals with newly diagnosed multiple sclerosis. Thirty-six individuals over the age of 18, diagnosed with MS in the last three months, and scoring three or more on the Subjective Units of Distress Scale (SUD), participated in the study. Participants were divided into two groups, 18 experimental and 18 control, as a result of randomization. While the experimental group received six sessions of Emotional Freedom Technique (EFT), the control group continued their routine life for six weeks. The depressive symptoms and anxiety levels of the two groups were evaluated with Hospital anxiety depression scale (HADS), and the psychological distress levels were evaluated with the SUDS. Sociodemographic data, HAD scores, SUD scores, and SDMT scores of the two groups were compared. At the same time, resting heart rates and blood pressures of the EFT group were compared before and after each session.