Multipl skleroz alt tiplerinde optik koherens tomografi anjiografi ile retinal vasküler ağın değerlendirilmesi ve bunun klinik ile ilişkisi
Evaluation of retinal vascular network with optical coherance tomography angiography in multiple sclerosis sub-types and its relationship with the clinic
- Tez No: 910928
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA ÖZTÜRK MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Nöroloji, Eye Diseases, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Multipl sklerozun (MS) takip parametreleri ile ilgili arayışlar günümüzde hala sürmektedir. Bu amaçla serebral atrofi derecesini ve klasik manyetik rezonans görüntüleme (MRG) teknikleri ile atlanması mümkün lezyonları net bir şekilde gösterebilen yeni MRG teknikleri geliştirilmiştir ancak ulaşılabilirlikleri kısıtlıdır; ayrıca uzun süreli ve maliyetli olmaları kullanımlarını kısıtlamaktadır. Bu nedenle progresyonu değerlendirmek için yeni arayışlara girilmiştir. Bu çalışma kapsamında MS hastalarında optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) yardımıyla optik sinir ve retinal tabakalardaki vasküler etkilenmenin hastalık ilişkili klinik parametrelerle ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırma 30.06.2020-31.09.2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Nöroloji bölümünde, prospektif, gözlemsel, vaka-kontrol çalışması olarak yapıldı. Revize McDonald 2017 tanı kriterlerine göre MS tanısı alan, 18-60 yaş arası bireyler dahil edildi. Hastalar optik nörit (ON) öyküsüne göre iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu benzer yaş aralığındaki gönüllülerden seçildi. Hasta grubu ayrıca hastalık tanı yaşı, süresi, güncel tedavileri, sigara kullanımı, vücut kitle indeksi ve toplam atak sayısı açısından sorgulandı. Hastaların MRG lezyon dağılımları, görsel uyarılmış potansiyel sonuçları ve beyin omurilik sıvısı parametreleri kaydedildi. Hastalar EDSS (Expanded Disability Status Scale) ile değerlendirildi. OKTA ile retinal tabakalara ve optik sinire ait vasküler yoğunluk ölçümleri gerçekleştirildi. OKTA verileri SPSS V23 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak klinik parametrelerle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Searches for follow-up parameters of multiple sclerosis (MS) are still ongoing today. For this purpose, new MRI techniques have been developed that can clearly show the degree of cerebral atrophy and lesions that can be missed by classical magnetic resonance imaging (MRI) techniques, but their availability is limited; In addition, their long duration and cost limit their use. For this reason, new searches have been made to evaluate the progression. In this study, we aimed to reveal the relationship between vascular involvement in the optic nerve and retinal layers and disease-related clinical parameters in MS patients with the help of optical coherence tomography angiography (OCTA). Materials and Methods: The research was conducted between 30.06.2020- 31.09.2020 in Ankara City Hospital Neurology Department as a prospective, observational, case-control study. Individuals aged 18-60 years diagnosed with MS according to the revised McDonald's 2017 diagnostic criteria were included. The patients were divided into two groups according to the history of optic neuritis (ON). The control group was selected from volunteers of similar age range. The patient group was also questioned in terms of age at diagnosis, duration, current treatments, smoking, body mass index and total number of attacks. MRI lesion distributions, visual evoked potential results and cerebrospinal fluid parameters of the patients were recorded. Patients were evaluated with EDSS (Expanded Disability Status Scale). Vascular density measurements of retinal layers and optic nerve were performed with OCTA. OKTA data were compared with clinical parameters using the SPSS V23 (Statistical Package for Social Sciences) program.