Yoğun bakım hastalarında iki banyo yönteminin yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerine etkisi
The effect of TWO BATH methods on vital signs and oxygen saturation in intensive care unit patients
- Tez No: 719990
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİ GÜLSEVEN KARABACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hastalarında silme ve duş şeklindeki banyo yöntemlerinin yaşam bulguları ve oksijen satürasyonu üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yarı deneysel olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Eylül-Kasım 2019 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunan bir devlet hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yatan 71 hastaya 24 saat arayla bir kez silme ve duş banyosu uygulandı. Verilerinin toplanmasında Hasta Bilgi Formu ve yaşam bulguları (vücut sıcaklığı, nabız, kan basıncı, solunum sayısı) ve oksijen satürasyonunun kaydedildiği Hasta Takip Formu kullanıldı. Yaşam bulguları banyodan önce, hemen sonra ve 30 dk sonra ölçüldü. Verilerin anlizinde, tanımlayıcı istatistikler, Shapiro-Wilk testi, varyans analizi, Bonferroni testi, t testi, Wilcoxon signed-ranks testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 74,3 yıl, yatış süreleri ortalama 15,2 gün, %50,7'si kadın ve %44'ü mekanik ventilatöre bağlıydı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as a semi-experimental study to determine the effects of wiping and showering bathing methods on vital signs and oxygen saturation in intensive care patients. Materials and Methods: In the study, 71 patients hospitalized in the intensive care unit of a state hospital in Istanbul between September and November 2019 were applied onces wiping and showering at 24-hour intervals. We used theese forms for colllect data; Patient Follow-up Form in which vital signs (body temperature, pulse, blood pressure, respiratory rate) and oxygen saturation were recorded and The Patient Information Form. Vital signs were measured before the bath, as soon as the bath was finished, and 30 minutes after the bath. In data analysis, descriptive statistics, Shapiro-Wilk test, analysis of variance, Bonferroni test, t test, Wilcoxon signed-ranks test were used. Results: The mean age of the patients was 74.3 years, the mean duration of hospitalization was 15.2 days, 50.7% of the patients were female and 44% of the patients were on mechanical ventilator.