Mekanik ventilasyon desteğindeki hastalara uygulanan iki farklı yatak banyosunun yaşam bulgularına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of two different bed baths applied to patients on mechanical ventilation support on vital signs: A randomized controlled trial
- Tez No: 893276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÖZAKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilasyon desteğinde olan hastalara geleneksel yatak banyosu ve tek kullanımlık mendille silme banyosu olmak üzere uygulanan iki farklı yatak banyosunun; hastaların yaşam bulgularına etkisini değerlendirmek amacıyla, randomize kontrollü deneysel çalışma türünde gerçekleştirildi. Araştırma, Mart–Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan bir hastanenin Erişkin Yoğun Bakım Üniteleri'nde gerçekleştirildi. Araştırma örneklemini dahil edilme kriterlerine uygun 50 deney ve 50 kontrol grubu olmak üzere toplam 100 hasta oluşturdu. Hastaların banyodan hemen önce, banyo sırasında ve banyodan 30 dakika sonra yaşam bulguları kaydedildi. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”ve“Yaşam Bulguları Takip Formu”kullanıldı. Veriler SPSS 26.0 programı kullanılarak analiz edildi. Hastaların %57'sinin erkek olduğu, yaş ortalamasının 65.03±17,28 yıl olduğu, %88'inin daha önce hastaneye yattığı ve %89'unun kronik hastalığı bulunduğu saptandı. Uygulanan geleneksel ve tek kullanımlık mendille silme banyo yöntemlerinde, banyo sırasında ve banyodan 30 dakika sonra ölçülen yaşam bulgularının tamamında (kan basıncı, nabız, solunum, beden sıcaklığı) istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunduğu (p0.05). Her iki banyo türünde de banyo sonrasında satürasyon ölçüm değerleri, APACHE II, verilen havadaki oksijen miktarı (FiO2) ve mekanik ventilasyon modunda anlamlı bir değişimin olmadığı görüldü (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a randomised controlled experimental study to evaluate the effect of two different bed baths, traditional bed bath and disposable wipe bath, on the vital signs of patients with mechanical ventilation support in the intensive care unit. The study was conducted in the Adult Intensive Care Units of a hospital located on the European side of Istanbul between March and June 2023. The study sample consisted of a total of 100 patients, 50 experimental and 50 control groups, who met the inclusion criteria. The vital signs of the patients were recorded just before, during and 30 minutes after bathing.“Patient Information Form”and“Vital Signs Follow-up Form”were used to collect the data. The data were analysed using SPSS 26.0 software. It was found that 57% of the patients were male, the mean age was 65.03±17.28 years, 88% had been hospitalised before and 89% had chronic diseases. It was found that there were statistically significant differences (p0.05), but there was no significant difference between the two methods when compared with each other. There was no statistically significant difference in saturation values after bathing in both bath types (p>0.05), and there was no significant change in APACHE II, the amount of oxygen in the supplied air (FiO2) and mechanical ventilation mode (p>0.05).