Epilepsili gençler için nörolojik bozuklukta depresyon ölçeğinin türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of the depression scale in neurological disorder for young people with epilepsy
  1. Tez No: 719995
  2. Yazar: NESLİHAN ÖZCANARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Metodolojik tasarım ile yürütülen bu çalışmanın amacı; İngilizce dil ve kültüründe geliştirilen Epilepsili Gençler İçin Nörolojik Bozuklukta Depresyon Ölçeğinin Türkçe Geçerlilik ve Güvenirliğini yapmaktır. Araştırma, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nöroloji Polikliniğine başvuran 12-17 yaşları arasındaki epilepsili genç hastalar ile Nisan 2021- Ekim 2021 tarihleri arasında yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22 ve AMOS 22 programları kullanılmıştır. Ölçeklerin geçerliliğini belirlemek için; İçerik geçerliliği, ölçüt geçerliliği (iç ve dış ölçüt) ve yapı geçerliliği (açımlayıcı ve doğrulayıcı) yapılmıştır. Kapsam geçerliği için KGİ değeri 0.92'dir. Ölçüt geçerliği; iç ölçüt geçerliliği (alt-üst grup karşılaştırması: r=.954, t=66.756, p=.000 ve madde-toplam korelasyonları: .551-.865'dir) ve dış ölçüt geçerliği (DSM-5 düzey 2- Depresyon Ölçeği) ile değerlendirildi (r=.894).
Özet (Çeviri)
The aim of this study, which was carried out with a methodological design; To perform the Turkish Validity and Reliability of the Depression in Neurological Disorder Scale for Youth with Epilepsy, which was developed in English language and culture. The study was conducted with young patients aged 12-17 years with epilepsy who applied to Mersin University Faculty of Medicine Pediatric Neurology Outpatient Clinic between April 2021 and October 2021. IBM SPSS 22 and AMOS 22 programs were used to evaluate the data. To determine the validity of the scales; Content validity, criterion validity (internal and external criterion) and construct validity (exploratory and confirmatory) were conducted. The KGİ for content validity is 0.92. For criterion validity; internal criterion validity (lower-upper group comparison: r=.954, t=66,756, p=.000, and item-total correlations: .551-.865) and external criterion validity (DSM-5 level 2- Depression Scale ) were evaluated with (r=.894).