Investıgatıon of SYNGAP1 rs199759879 polymorphısm ın schızophrenıa patıents
Şizofreni Hastalarında SYNGAP1 rs199759879 Polimorfizminin İncelenmesi
  1. Tez No: 953513
  2. Yazar: FADEL ABOU ZEID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Psikiyatri, Genetics, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Şizofreni, çeşitli psikotik ve eksiklik semptomları ve bilişsel bozuklukla kendini gösteren karmaşık bir ruhsal bozukluktur. Karmaşık genetik-çevresel etkileşimler, şizofreninin etiyolojisine ve gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur. SYNGAP1 geni esas olarak beyinde ifade edilir ve sinaptik plastisite ve nöronal proliferasyonun düzenlenmesinde kritik öneme sahiptir. Zihinsel yetersizlik, epilepsi, otizm spektrum bozuklukları ve şizofreniye benzeyen davranışsal anormallikler gibi çeşitli nörolojik hastalıklar bu gendeki mutasyonlarla ilişkilidir. Bu çalışma, SYNGAP1 rs199759879 tek nükleotid polimorfizmi ile şizofreni gelişimi arasındaki olası ilişkiyi araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya DSM-V kriterlerine göre şizofreni tanısı konmuş 20 Türk birey katılmıştır. Tüm hastalardan kan örnekleri alınmıştır. SYNGAP1 rs199759879 varyasyonuyla ilişkili genotipler genomik DNA izolasyonu ve gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Her hastanın yaş ve cinsiyet özellikleri de kaydedilmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre tüm hastalar CC genotipine sahip olup, C aleli normal varyant olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle, genotip ve cinsiyet arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için istatistiksel bir analiz yapılamamıştır. Bu bulgular, kapsamlı bir işlevsel açıklama çalışmasında aday genler arasında tespit edilmiş olsa bile, bu polimorfizm ve şizofreni arasında doğrudan bir bağlantı olduğu sonucuna varmak için yeterli değildir. SYNGAP1 rs199759879 polimorfizmi ve şizofreni arasındaki potansiyel ilişkiyi açıklığa kavuşturmak için daha büyük örneklem büyüklükleri ve kontrol gruplarıyla daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Schizophrenia is a complex mental disorder manifested in a range of psychotic and deficit symptoms and cognitive impairment. The complex genetic-environmental interplays significantly contribute to the etiology and development of schizophrenia. The SYNGAP1 gene is mainly expressed in the brain, where it is crucial in regulating synaptic plasticity and neuronal proliferation. Several neurological diseases, such as intellectual disability, epilepsy, autism spectrum disorders, and behavioral abnormalities resembling schizophrenia, are linked to mutations in this gene. This study aims to explore the potential association between the SYNGAP1 rs199759879 single nucleotide polymorphism and the development of schizophrenia. The study includes 20 Turkish individuals diagnosed with schizophrenia using DSM-V criteria. Blood samples are collected from all patients. The genotypes associated with the SYNGAP1 rs199759879 variation are analyzed using genomic DNA isolation and real-time polymerase chain reaction. Age and gender characteristics for each patient were also recorded. According to the results of this study, all patients had the CC genotype, with the C allele considered the normal variant. Therefore, no statistical analysis could be performed to assess the association between genotype and gender. These findings are not enough to conclude that there is a direct link between this polymorphism and schizophrenia, even if it has been detected among candidate genes in a comprehensive functional annotation study. Further research with larger sample sizes and control groups is necessary to clarify the potential association between SYNGAP1 rs199759879 polymorphism and schizophrenia.