Kronik obstrüktif akciğer hastalarında farklı telerehabilitasyon yaklaşımlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of different telerehabilitation approaches in patients with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 719997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı kronik obstrüktif akciğer hastaları (KOAH) üzerinde farklı telerehabilitasyon (TR) yaklaşımlarının, egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, yaşam kalitesi ve psikolojik durum üzerine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 34 KOAH'lı olgu videokonferans-tabanlı telerehabilitasyon (VKTR) ve video-tabanlı telerehabilitasyon (VTR) için her bir grupta 17 kişi olacak şekilde randomize edilerek ikiye ayrıldı. Tüm hastalar 6 hafta boyunca haftada 3 gün TR aldı. Hastalar telerehabilitasyondan önce ve sonra 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) mesafesi, Zamanlı kalk yürü testi (ZKY), 30 saniye otur kalk testi (30sOK), Kısa Fiziksel Performans Test Bataryası (KFPTB), spirometrik ölçüm, Modifiye Medical Research Council Dispne Skalası (mMRC), KOAH Değerlendirme Testi (CAT), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form (UFAA-KF), St.George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) ve Hastane Anksiyete ve Depresyon Skalası (HADS) ile değerlendirildi. Bulgular: Grupların başlangıç klinik özellikleri benzerdi (p>0,05). Program sonunda VTR grubunda 6DYT mesafesi (p=0,006), KFPTB total (p=0,011), ZKY (p=0,016), 30sOK (p=0,001) skorlarında anlamlı fark vardı. VKTR grubunda KFPTB total (p=0,007), ZKY (p=0,007) ve 30snOK (p=
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of the present study was to determine the effects of different telerehabilitation (TR) approaches on exercise capacity, respiratory functions, quality of life and psychological condition on Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) patients. Materials and Methods: A total of 34 patients with COPD were randomized and divided into videoconference-based telerehabilitation (VCTR, n=17), and video-based telerehabilitation (VTR, n=17). All patients received TR 3 days a week for 6 weeks. Moreover, 6-Minute Walk Test (6MWT) distance, Time up and go test (TUG), 30 seconds sit and stand test (30sSTS), Short Physical Performance Test Battery (SPPTB), spirometric measurement, Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (mMRC), COPD Assessment Test (CAT), International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF), St.George's Respiratory Questionnaire (SGRQ), and Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were tested before and after 6 weeks of TR. Results: Initial clinical characteristics of the groups were found to be similar (p>0.05). At the end of the program, significant differences were detected in the VTR group in the 6MWT distance (p=0.006), SPPTB total (p=0.011), TUG (p=0.016), 30sSTS (p=0.001) scores. Statistically significant differences were found in the VCTR group in SPPTB total (p=0.007), TUG (p=0.007), and 30sSTS (p=