Üniversitelerin sürdürülebilirlik yolculuğu: Kampüslerin ve spor alanlarının yönetici ve öğrenci perspektifinden değerlendirilmesi
The sustainability journey of universities: The evaluation of campuses and sports areas from administrator and student perspectives
  1. Tez No: 720019
  2. Yazar: KADİR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ONUR ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Son yıllarda ciddiyeti giderek artan en önemli konulardan biri sürdürülebilirliktir. Sürdürülebilir yükseköğretim kurumları da çevre bilincine sahip bireyler yetiştirerek, bölgesel ve küresel düzeyde sürdürülebilir toplum inşasına katkıda bulunmaktadır. Evrensel bilginin üretildiği merkezler olarak yaşayan bir laboratuvarı temsil eden üniversiteler aynı zamanda kampüslerindeki spor alanlarıyla da paydaşlarına sağlıklı yaşam imkânı sunabilmektedir. Bu bağlamda çalışmada, UI GreenMetric listesinin Türkiye sıralamasının en üst sıralarında yer alan 6 üniversitenin“kampüsleri”ve“spor tesisleri ve rekreasyon alanları”; sürdürülebilirlik ofisi temsilcisi, spor tesisleri yetkilisi ve öğrenci bakış açısıyla bütüncül bir yapıda nitel bir paradigmayla incelenmiştir. Araştırma, durum çalışması deseninde tasarlanmış, derinlemesine görüşmeler ve doküman analizleriyle desteklenmiştir. Bu doğrultuda betimsel analiz yöntemiyle de temalar ve alt temalar kapsamında analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, incelenen üniversitelerdeki sürdürülebilirlik çalışmalarının, ağırlıklı olarak enerji, su, atık yönetimi gibi çevresel sürdürülebilirlik özelinde yürütüldüğü tespit edilmiştir. Fakat modern sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda, çevresel, ekonomik ve sosyal yönün ayırt edilmeden bütüncül bir yaklaşımla ilerletilmesi gerekmektedir. Çalışmada araştırma sahalarının her birinde farklı statüdeki katılımcıların görüşlerine yer verilmesi, çok yönlü bulgu ve sonuçlara ulaşılmasına olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues in recent years is sustainability. Sustainable higher education institutions also contribute to the building of sustainable society at regional and global level by raising individuals with environmental awareness. Universities, which are places where universal knowledge is produced, can also offer their stakeholders the opportunity to lead a healthy life with the sports fields on their campuses In this context, the“campuses”and“sports areas”of universities which are at the top ten of the UI GreenMetric list ranked by Turkey, were analyzed in a holistic structure with a qualitative paradigm in terms of sustainability officers, sports facilities managers and students. The research was designed in a case study pattern and supported by in-depth interviews and document analysis. In this direction, it was analyzed within the scope of themes and sub-themes with the descriptive analysis method. As a result of the findings, it has been determined that the sustainability studies in the examined universities are mainly carried out on environmental sustainability such as energy, water and waste management. However, in line with modern sustainability principles, it is necessary to advance with a holistic approach without distinguishing environmental, economic and social aspects. Inclusion of the opinions of the participants from different status in the study allowed to reach multidimensional findings and results.