Emotionally charged and shared memory conversations of mother-child dyads: The role of mothers' early maladaptive schemas
Anne-çocuk ikililierinin paylaştıkları duygusal içerikli anı konuşmaları: Annelerin erken dönem uyumsuz şemalarının rolü
- Tez No: 720018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma annelerin şema alanlarının, çocuklarıyla gerçekleştirdikleri geçmişe dönük anı konuşmalarının duygusal içeriğini yapılandırma sürecine etkisini incelemiştir. Araştırmaya klinik olmayan popülasyondan 60 anne-çocuk (4-5 yaş) ikilisi dahil olmuştur. Anne ve çocuk duygusal-negatif ve pozitif yüklü anıları karşılıklı konuşmuşlardır. Bu kısım kodlanmış, ardından annelerin doldurduğu Young Şema Ölçeği (YŞÖ) sonuçlarından elde edilen şema alanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Sonuçlara göre; annelerin ayrılma/ rededilme, zedelenmiş özerklik/ performans ve zedelenmiş sınırlar şema alanlarının; anı konuşmalarında hem kendi hem çocuklarının anlatı biçimlerini etkilediği bulgulanmıştır. Ayrılma/ rededilme şema alanı olumlu içerikli anı konuşmalarında annelerin daha çok olumsuz kelime kullanımını ve daha çok benzersiz duygu kelime kullanımını yordarken, aynı şema alanı çocukların olumlu içerikli anı konuşmalarındaki daha çok olumsuz kelime kullanımını yordamıştır. Zedelenmiş özerklik/ performans şema alanı olumlu içerikli anı konuşmalarında annelerin daha az benzersiz duygu kelimeleri kullanmasını yordarken, çcoukların daha az olumsuz duygu kelimelerini kullanmalarını yordamıştır. Son olarak zedelenmiş sınırlar şema alanı olumsuz anı konuşmaları esnasında daha çok olumlu duygu içeren kelime kullanmalarını yordamış, ve çocukların da olumlu anı konuşmaları esnasında daha çok benzersiz duygu kelimeleri kullanmasını yordamıştır. Çocuğun atanan cinsiyeti göz önünde bulundurulduğunda, ayrılma/rededilme ve zedelenmiş sınırlar şema alanları söz konusu olduğunda kız çocuklarının oğlan çocuklarına kıyasla daha az olumsuz duygu içeren ve benzersiz duygu kelimeleri kullandığı, fakat söz konusu zedelenmiş özerklik/ performans şema alanı olduğunda kız çocuklarının oğlan çocuklarına kıyasla daha çok olumsuz duygu içeren kelimeler kullandığı bulgulanmıştır. Bütün sonuçlar güncel alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the association between schema domains grouped by early maladaptive schemas of mothers and emotionally-charged memory characteristics of both mothers and their children. Mothers and their 4–5-year-old-children (N = 60) were invited to the Zoom meetings. Mothers were asked to reminisce separately about emotionally positive and emotionally negative memories and to fill out the Young Schema Questionnaire (YSQ). All conversations were transcribed verbatim and coded. Findings revealed that the disconnection & rejection schema domain predicted mothers' usage of more negative emotion words and more unique emotion words and children's usage of more negative emotion words during positively-charged memory conversations. The impaired autonomy & performance schema domain predicted mothers' usage of less unique emotion words while predicting children's usage of less negative emotion words during positively-charged memory conversations. Finally, the impaired limits schema domain predicted mothers' usage of more positive emotion words during negatively-charged memory conversations. Children, who have mothers having schemas within this domain, used more unique emotion words during positively-charged memory conversations. When it comes to the gender of the child, daughters used less negative emotion words and unique emotion words if they have mothers who have higher scores in disconnection & rejection and impaired limits schema domain, whereas daughters used more negative emotion words if they have mothers who have higher scores in impaired autonomy & performance schema domains. All the results of the current study are discussed in light of the literature.