Bir propaganda aracı olarak spor ve milliyetçilik ilişkisi
The relationship between sports and nationalism as a propaganda tool
  1. Tez No: 720023
  2. Yazar: BURAK GÖNENDİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARBAROS SERDAR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Tarih, Sociology, Sports, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Spor kavramının günümüzde etki alanın oldukça genişlediği görülmektedir. Kişi veya grupların sporu etki alanı yaratmak için bir propaganda aracı olarak kullanması ve ideolojik fikirlerle ilişkili olarak bu propagandayı yapması spor kavramının günümüzde ki niteliğini ve oldukça farklılaştığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın amacı bir propaganda aracı olarak kullanılan spor kavramının milliyetçilik ideolojisi ile ilişkisini incelemektir. Bu çalışmada literatür taraması ve betimsel durum analizi tekniği kullanılmıştır. Literatür taramasından elde edilen bilgiler materyal olarak kullanılmıştır. Kullanılan bilgiler (veriler), belgesel kaynak tarama, çözümleme tekniği ile elde edilmiştir. Çalışma, alan yazın da 1938 – 2021 yılları arası yapılan, araştırmanın konusuna uygun olan çalışmalar ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada incelenen dokümanlar sonucunda spor kavramının tarihteki rolünün değiştiği gözlemlenmektedir. Sporun günümüzde farklı kavramlarla ilişkili olarak etki alanını oldukça genişlettiği ve sporun bir propaganda aracı olarak kullanıldığı görülmektedir. Propagandacıların bazıları olimpiyat organizasyonları üzerinden kendi rejimlerinin propagandalarını yapmışlar, bazıları kendi halkının çekmiş olduğu sıkıntıları dünyaya duyurmak ve bir kamuoyu oluşturmak amacıyla sporu propaganda aracı olarak kullanmışlardır. Bazıları ise kendi ülkelerini uluslararası arenalarda göstermek ve orada varlığını sürdürdüğünü belirtmek amacıyla sporu bir propaganda aracı olarak kullanmışlardır. Ayrıca sporun propagandasında kullanılan milliyetçi tutum ile toplumun birlik ve beraberliğini sağlamayı hedeflemişlerdir. Spor üzerinden yapılan milliyetçi propagandalar sporun birleştirici gücü ile pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the concept of sport has expanded considerably today. The use of sports by individuals or groups as a propaganda tool to create a sphere of influence and the fact that they make this propaganda in relation to ideological ideas reveals the quality of the concept of sports today and that it is quite different. The aim of this study is to examine the relationship between the concept of sports, which is used as a propaganda tool, and the ideology of nationalism. In this study, literature review and descriptive situation analysis technique were used. The information obtained from the literature review was used as material. The information (data) used was obtained by documentary source scanning and analysis technique. The study is limited to the studies conducted between 1938 - 2021 in the literature, which are suitable for the subject of the research. As a result of the documents examined in the research, it is observed that the role of the concept of sport in history has changed. Today, it is seen that sport has expanded its sphere of influence in relation to different concepts and that sport is used as a propaganda tool. Some of the propagandists made the propaganda of their own regimes through Olympic organizations, some of them used sports as a propaganda tool in order to announce the troubles of their own people to the world and to create a public opinion. Others have used sports as a propaganda tool in order to show their country in the international arena and to indicate that it continues to exist there. In addition, they aimed to ensure the unity and solidarity of the society with the nationalist attitude used in the propaganda of sports. Nationalist propaganda made through sports was reinforced by the unifying power of sports.