İsimsiz sözleşmelerin geçerliliği, yorumu ve boşluklarının tamamlanması
Validity, interpretation and completion of gaps of nameless contracts
  1. Tez No: 720039
  2. Yazar: FEYZANUR SOYLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARACAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarafların karşılıklı ve birbirine uygun irade beyanlarıyla meydana getirdikleri sözleşmeler farklı şekillerde sınırflandırılabilmekte olup kanunlarda düzenlenip düzenlenmemelerine göre ikiye ayrılmaktadırlar. Kanunlarda yeterince ayrıntılı olarak düzenlene sözleşmelere isimli sözleşme adı verilirken, kanunlarda hiç veyahut yeteri kadar detaylı düzenlenmemiş sözleşmeler isimsiz sözleşme olarak adlandırılmaktadır. İsimsiz sözleşmelerin temelinde borçlar hukukumuza hakim olan sözleşme özgürlüğü ilkesi yatmaktadır. Sözleşme özgürlüğü ilkesi temelini irade özerkliği kavramından almış olup, kişilerin kanuni sınırlar içerisinde diledikleri gibi sözleşme meydana getirebilmesini ifade eden bir kavramdır. Zaman içerisinde özelikle ticari hayatın gelişmesi, insan ilişkilerinin değişmesi ve gelişmesiyle insanlar kanunlarda yer alan sözleşmeler haricinde daha farklı sözleşmeler ortaya koyma eyilimde olmuşlar, böylece zamanla isimsiz sözleşmeler uygulamada karşımıza sıkça çıkmaya başlamıştır. İsimsiz sözleşmelerin uygulamada büyük yer kaplamasıyla birlikte sözleşme tarafları arasında çeşitli uyuşmazlıklar çıkmaya başlamış olup isimsiz sözleşmeler kanunlarda ayrıntılı olarak düzenlenmedikleri için özellikle sözleşmelerin yorumu ve boşlukların tamamlanması hususlarında çözümün nasıl olacağı noktasında problemler ortaya çıkmış ve bu durum doktrinde çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Çalışmamızda isimsiz sözleşmeler her yönüyle ele alınmaya çalışılmış olup özellikle yorum ve boşluklarının tamamlanması konularında uygulamada karşılaşılan sorunlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği hususu doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Contracts formed by the parties with mutual and appropriate declarations of will can be limited in different ways and are divided into two according to whether they are regulated in laws or not. Contracts that are regulated in sufficient detail in the laws are called named contracts, while contracts that are not drawn up at all or in sufficient detail in the laws are called nameless contracts. The basis of nameless contracts is the principle of freedom of contract, which dominates the law of obligations. The principle of freedom of contract is based on the concept of autonomy of will, and it is a concept that expresses the ability of individuals to form contracts as they wish within legal limits. In particular, with the development of commercial life, the change and development of human relations over time, people have tended to put forward different contracts apart from the contracts included in the laws, and over time, nameless contracts have started to appear frequently in practice. With the use of anonymous contracts in practice, various disputes have begun to arise between the contracting parties, and since the anonymous contracts are not regulated in detail in the law, problems have arisen especially in the interpretation of the contracts and how to solve the gaps, and this has led to various discussions in the doctrine. In our study, anonymous contracts have been tried to be dealt with in every aspect, and it has been tried to be clarified in the light of the views in the doctrine and the judicial decisions about how to act in the problems encountered in practice, especially in the fields of interpretation and completing the gaps.