Non-thermal plasma to reduce engine exhaust gasoline gases
Atmosferik basınç plazması kullanılarak çevreye zararlı atık gazlarının filtrelenmesi
- Tez No: 720053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT BOZDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araba motorları, insan sağlığı, hava saflığı ve kalitesi üzerindeki önemli etkileri nedeniyle çeşitli çevresel yönler için endişe uyandıran en karmaşık çevre kirletici etmenlerden birini oluşturmakta olup ve araç emisyon kontrolünün en önemli tartışma konusu haline gelmekte ve çevremiz üzerindeki etkileri tartışılmazdır. Bu çalışmada benzinli motor emisyonlarını azaltmak için termal olmayan plazma (NTP) teknolojisi dikkate alınacaktır. Plazma, atomlardan veya moleküllerden elektronları serbest bırakmak ve türlerin, iyonların, elektronların bir arada var olmasına izin vermek için yeterli enerjinin sağlandığı bir gaz olan iyonize bir gazdan oluşur. Termal olmayan plazma kullanmanın amacı, elektrik enerjisini, çarpışmalar yoluyla serbest radikaller oluşturacak ve egzoz gazında istenen kimyasal değişiklikleri teşvik edecek olan elektronlara seçici olarak aktarmaktır.
Özet (Çeviri)
The vehicle's engines have produced one of the most complex mixtures of environmental pollutants that raise causing concern for various environmental aspects owing to their retrograde effects on human health and air purity and quality where vehicle emissions control has become the most important topic of discussion due to its impact on our environment. The non-thermal plasma (NTP) technology will be considered to reduce gasoline engine emissions. It consists of an ionized gas, a gas in which sufficient energy is provided to free electrons from atoms or molecules and to allow the coexistence of species, ions, and electrons. The purpose of using non-thermal plasma is to selectively transfer the input electrical energy to the electrons, which would generate free radicals through collisions and promote desired chemical changes in the exhaust gas.