Bir akü geri dönüşüm tesisinden kaynaklanan emisyonların çevresel etki alanlarının AERMOD hava kalitesi dağılım modellemesi ile belirlenmesi
Determination of environmental effects of emissions from battery recycling facility by using AERMOD air quality dispersion modeling
  1. Tez No: 720075
  2. Yazar: KÜBRA BOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hava kalitesi bir insanın yaşamını büyük ölçüde etkilemektedir. İnsanların hayat kalitesi soludukları hava ile doğru orantılıdır. Hava kirliliğinin insanlar, hayvanlar, bitkiler ve eşyalar üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Türkiye sanayisinde önemli bir yere sahip olan Aksaray'da hava kalitesini etkileyen birçok sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Bu tezde Aksaray'da bulunan bir akü geri dönüşüm tesisinden açığa çıkan CO, NO2 ve PM10 emisyonlarının Environmental Protection Agency (EPA) tarafından onaylanmış olan AERMOD View yazılımı kullanılarak çevreye olan etkileri kirlilik haritaları oluşturularak değerlendirilmiştir. Bu modele göre 2 farklı senaryo oluşturulmuştur. Oluşturulan 1. senaryoda mevcut baca yüksekliği, emisyon hızı, topoğrafya ve meteorolojik şartlara göre CO, NO2 ve PM10 emisyonlarının modellemesi yapılmıştır. 2. senaryoda mevcut emisyon hızı, topoğrafya ve meteorolojik şartlarda baca yüksekliği %50 azaltılarak CO, NO2 ve PM10 emisyonlarının modellemesi yapılmıştır. Tesis bacasında yapılan ölçümlerde tesisten kaynaklanan kirletici parametrelerinin Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği limit değerlerinin altında olduğu görülmüştür. Ayrıca yapılan bu 2 farklı modellemenin sonuçlarına göre Aksaray'da bulunan akü geri dönüşüm tesisinden açığa çıkan CO, NO2 ve PM10 emisyonlarının hava kalitesine etkisinin kabul edilebilir düzeyde bazı yerleşim alanlarını etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Air quality greatly affects a person's life. The quality of life of people is directly proportional to the air they breathe. Air pollution has many negative effects on people, animals, plants and things. In Aksaray, which has an important place in the Turkish industry, there are many industrial establishments that affect the air quality. In this thesis, the effects of CO, NO2 and PM10 emissions from a battery recycling facility in Aksaray on the environment were evaluated by using the AERMOD View software approved by the Environmental Protection Agency (EPA) by creating pollution maps. According to this model, two different scenarios were created. In the first scenario created, CO, NO2 and PM10 emissions were modeled according to the existing stack height, emission rate, topography and meteorological conditions. In the second scenario, CO, NO2 and PM10 emissions were modeled by reducing the chimney height by 50% under the current emission rate, topography and meteorological conditions. In the measurements made at the facility chimney, it was observed that the pollutant parameters originating from the facility were below the limit values of the Industrial Air Pollution Control Regulation. In addition, according to the results of these 2 different models, it was seen that the effects of CO, NO2 and PM10 emissions from the battery recycling facility in Aksaray on the air quality affect some residential areas at an acceptable level.