İlkokul 3.sınıf öğrencileri için bir öğrenme paketinin geliştirilmesi
Developing a learning package for the third year primary school pupils
  1. Tez No: 72009
  2. Yazar: SEMA LALEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER TAHİR RIZA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
IV ÖZET Genel anlamda ele alındığı zaman“İlkokul 3. Sınıf Öğrencileri için Bir Öğrenme Paketinin Geliştirilmesi”başlığı altında toplanmış olan bu çalışma ile on hipotez sınanmıştır. Bu hipotezlerden bazıları aşağıda verilmektedir; 1- öğrenme paketi uygulanacak olan öğrencilerin öntest başarı ortalamaları ile klasik anlatım yöntemi uygulanacak öğrencilerin öntest başarı ortalamaları arasında fark yoktur. 2- Öğrenme paketi ve klasik anlatım yöntemi ile öğrenen öğrencilerin öntest ve sontest başarı ortalamaları ve kazanç arasında olumlu bir fark vardır. 3- Öğrenme paketi ile öğrenen öğrenciler, klasik yöntemle öğrenen öğrencilerden daha başarılı olurlar. 4- öğrenme paketi uygulanan öğrencilerin sontest, 2. sontest ve hatırlama testi başarı ortalamaları ve kazançları arasında olumlu bir fark yoktur. 5- Öğrenme paketi uygulanarak ders işlenen deney gruplarının derse yönelik görüşleri daha olumlu olur. Uygulama Denizli İli Doğan Demircioğlu Emsan İlköğretim Okulunda deney olarak gerçekleştirilmiştir. Deney 1995-1996 öğretim yılında 119 kişilik üçüncü sınıf öğrencilere uygulanmıştır. Deney deseninde iki sınıf deney grubu alınırken, bir sınıf kontrol grubu olarak alınmıştır. Öğrenme paketi, 98 slayt ve 18 dakikalık teyp kaydı ile eşleştirilmiştir. Paketin içeriği, Merkez İlçe olarak Denizli ilinin ilkokul üçüncü sınıf seviyesine göre tanıtılmasından oluşmuştur. Deney gruplarına öğrenme paketi ile ders işlenirken, kontrol grubuna klasik anlatım yöntemi uygulanmıştır. Öğrencilere ünitenin başında öntest, sonunda ise sontest, 15 gün sonra 2. sontest ve 20 gün sonra da hatırlama testleri uygulanmıştır. Bu testler öğretmen yapımı kriter dayalı testler olup 45 maddeyi kapsamıştır.Başarı testlerinin sonunda öğretmence hazırlanan, öğrencilerin derse yönelik görüşlerini belirtmeyi amaçlayan 10 soruluk bir anket verilmiştir. Testlerden elde edilen veriler üzerinde aritmetik ortalamayı standart sapma ve t değeri hesapları yapılarak, hipotezlerin anlamlılık düzeyleri test edilmiştir. Bu çalışmanın sonunda elde edilen bulgular aşağıda 5 ana başlık altında verilmektedir. 1- Hayat Bilgisi dersindeki ön bilgileri açısından öğrenme paketinin kullanıldığını deney gruplarıyla klasik anlatım yönteminin uygulandığı kontrol grubu arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. 2- Klasik anlatım yöntemi ve öğrenme paketi ile ders işlenen öğrenciler, öntest - sontest başarı ortalamaları ve kazanç açısından ele alındığında olumlu gelişme göstermişlerdir. 3- öğrenme paketi uygulanan öğrenciler, klasik anlatım yöntemi uygulanan öğrencilerin başarısı açısından anlamlı bir fark göstermiştir. 4- öğrenme paketi uygulanan sınıflarda, sontest, 2. Sontest, hatırlama testi ve kazanç açısından anlamlı bir fark görülmüştür. 5- Öğrencilerin, öğrenme paketi ile ders işleme yöntemine yönelik görüşlerini belirtmek amacıyla uygulanan anket, olumlu gelişme göstermiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Generally, this experiment aimed at "Developing A Learling Package For The Third Year Primary School Pupils. In this experimental study ten hypothesis were tested. The main ones were; 1 - There isn't a significant difference in pre achievement tests given to experimental and control groups. 2 - There is a significant difference between pre-test and post achievement tests and gainings. 3 - The pupils who were taught science by learning package are more successful than those who taught by classical method. 4 - There wasn't a positive difference between accomplishment average and earnings of post-test second posttest and followed up test which were given to the groups who were taught in learning package. 5 - The ideas of the control. groups about lesson become more positive who were taught by learning package. The experiment has been applied at Denizli Doğan Demircioğlu Emsan Elementary school. The research has been applied in the first term of 1995-1996 academic year. The derived included third class students and the total number of the sample was 119 students. In this experimental study two classes were chosen and one of the classes was taken as control group and the other remining were taken as experimantel group. The Learning Package is couple with 98 slide and tape record continue eighteen minutes. Learning Package includes introduction of the level of third year primary school which is settled centre town city of Denizli. The sample for experimental group included applying learning package; while the classic methods of lecturing has been applied for control group. The sample was given pre-test at the begining and the post test at the end of each unit, the second post test was given fifteen days later and the follow-up test was given twenty days later. Both pre and post tests includedvn the same 45 items. These tests all were teacher made criterion-referenced typed. Additionaly the Questionnaire given to the pupils included 1 0 items has applied at the end of these tests in order to get the students idea about the lecture. According to the data derived from the tests application means and standart deviations, t value in order to get the level of significance between the groups. According to the pre-knowledge for the lesson of nature of science the results of this research revealed in 5 main items; 1- There wasn't a significant difference in pre-tests given to experimental groups and control groups. 2. There was a significant difference between pre-tests, post-tests and earnings which were given to the pupils were taught in two different methods; classical lecturing and learning package. 3. The pupils who were taught science by learning package achieved significantly higher than who were tought by classical methods. 4- There was a significant difference between post-test, second post- test, followed up test and earnings which were given to the groups who were taught in by learning package. 5- The guestionnaire which has been applied to determine the idea of the pupils about the learning package revealed positive tendency.