İlkokul 3.sınıf fen bilimleri dersinde otantik öğrenme yaklaşımının etkililiği
Investigation of the effectiveness of authentic learning approach in primary school 3rd grade science course
  1. Tez No: 801450
  2. Yazar: MERVE TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ULUÇINAR SAĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada ilkokul üçüncü sınıf fen bilimleri dersinde otantik öğrenmenin etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda araştırma sürecinde“Otantik öğrenme yaklaşımının ilkokul fen bilimleri dersi Canlılar Dünyasına Yolculuk ünitesi üzerinde etkisi nedir?”sorusuna yanıt aranmıştır. İç içe gömülü karma desenin kullanıldığı bu çalışmanın nicel kısmını yarı deneysel desen, nitel kısmını ise olgu bilim oluşturmaktadır. Araştırma Amasya ili Merkez ilçesine bağlı bir ilkokulun üçüncü sınıf öğrencileri ile yürütülmüştür. Kotrolde 20, deney sınıfında 20 olmak üzere 40 öğrenci yer almaktadır. İlk aşamada tüm öğrencilere ön test olarak Canlılar Dünyasına Yolculuk Ünitesi Akademik Başarı Testi ile Fen Bilimlerine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Deney sınıfında otantik öğrenme yaklaşımı ile dersler işlenirken kontrol sınıfında öğretmen 3.sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabına uygun olarak derslerini işlemiştir. Yaklaşık 6 haftalık bir otantik uygulama sürecinden sonra yine aynı araçlar son test olarak uygulanmıştır. Son test uygulamasından bir süre sonra aynı testler her iki grupta da tekrar uygulanmış ve kalıcılık izlenmiştir. Ayrıca uygulama sonrası öğrencilerin bazıları ile görüşmeler yapılarak otantik uygulamalarla ilgili görüşleri alınmıştır. Veri toplama süreci tamamlandıktan sonra nicel veriler için SPSS25 programı ile analizler yapılmıştır. Öntest - sontest ve deney- kontrol gruplarının düzeylerini birbirleri ile karşılaştırmak amacıyla t-testi uygulanmıştır. Ayrıca kalıcılığı izlemek amacıyla ise ANOVA ile analiz yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Deney ile kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarı düzeyleri noktasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Fakat iki grupta da kendi içinde öğrenme gerçekleşmiş ve deney sınıfındaki puan artışı kontrole göre daha fazladır. Fene yönelik tutumlarına baktığımızda deney grubundaki öğrenciler lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Kalıcılık testinde ise deney grubu öğrencilerinde kalıcılık devam ederken kontrol grubu öğrencilerinde devam etmediği görülmüştür. Görüşme formundan elde edilen verilere göre öğrenciler otantik öğrenme uygulamaları hakkında çoğunlukla olumlu görüş bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effectiveness of authentic learning in primary school third grade science course. In this context, in the research process,“Does the authentic learning approach have an effect on the unit of Journey to the World of Living Beings in the primary school science lesson?”search for an answer to the question. Quasi-experimental design constitutes the quantitative part of this study, in which the embedded mixed design is used, and the qualitative part is phenomenology. There are 40 students, 20 in the control and 20 in the experimental class. In the first stage, the Academic Achievement Test of the Journey to the World of Living Unit and the Attitude Scale towards Science were administered to all students as a pre-test. While the lessons were taught with the authentic learning approach in the experimental class, the teacher in the control class taught his lessons in accordance with the 3rd grade Science Textbook. After an authentic application period of approximately 6 weeks, the same tools were applied as a post-test. After a certain period of time after the post-test application, the same tests were re-administered in both groups and permanence was monitored. In addition, after the application, some of the students were interviewed and their opinions about the authentic applications were taken. After the data collection process was completed, analyzes were made with the SPSS25 program for quantitative data. The t-test was applied to compare the levels of the pretest-posttest and experimental-control groups with each other. In addition, analysis was performed with ANOVA to monitor persistence. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. According to the findings obtained from the research, no significant difference was found between the experimental and control group students in terms of academic achievement levels. However, self-learning occurred in both groups and the increase in scores in the experimental class was higher than in the control. When we look at their attitudes towards science, a significant difference was found in favor of the students in the experimental group. In the permanence test, it was observed that while permanence continued in the experimental group students, it did not continue in the control group students. According to the data obtained from the interview form, students mostly expressed positive opinions about authentic learning practices.