Building management system for distribution control center
Dağıtım kontrol merkezi için yapı yönetim sistemi
- Tez No: 720107
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elektrik uygulamalarının karmaşıklığı ve türü sürekli olarak genişledikçe, izleme ve kontrol, kendi kendine güç sağlayan ve uzaktan yönetim özelliğindeki bazı özelliklere dayalı yeni sistemler gerektirecektir. Bina yönetim sistemleri (BMS'ler), kullanıcıların elektronik cihazları kontrol etmesi ve izlemesi için verimli çözümler olarak geliştirilmiştir. BMS özellikle, bilgisayar sunucu odasındaki sıcaklık, yangın ve nem gibi çevresel olayların izlenmesi ve yangın durumunda veya sıcaklık ve nem değerlerinin belirlenen eşik seviyenin üzerine çıkması durumunda operatörü uyarması için geliştirilmiştir yöntemdir. Bir BMS, uzaktan kontrol edilmesi gereken alanın içindeki iklim hakkında önceden bilgi oluşturmak için bazı ucuz sensörler ve gerçek zamanlı modüller kullanmaktadır. Bu tezde çok pahalı olmayan sensörler, prototipleme kartları ve mini bilgisayar kullanılarak bilgisayar sunucu odası için bina yönetim sistemi geliştirilmiştir. Mini bilgisayar olarak kullanılan Raspberry Pi, sunucu odası veya veri merkezindeki sensörlerden bilgi toplamak ve ZigBee kablosuz modülleri aracılığıyla alıcı tarafa aktarmak için kullanılmıştır. Arduino prototipleme kartı sunucu odasından kablosuz olarak aktarılan sensör verilerini işleyip havalandırma fanı ve anahtarlar gibi eyleyicilerin harekete geçirilmesi işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılmıştır. Geliştirilen BMS, performansını değerlendirmek için kritik çevre koşulları altında test edilmiştir. Deneysel sonuçlar, BMS'nin son derece istenmeyen koşullarda bile sağlam ve hassas bir şekilde çalıştığını göstermiştir
Özet (Çeviri)
As the complexity and the type of electrical applications perpetually expands, monitor and control will require new systems are based on some features in such feature of self-powered and distantly management. Building management systems (BMSs) are developed as efficient solutions for users to controls and monitor electronic devices. BMS is a method especially developed to monitor environmental events such as temperature, fire and humidity in the computer server room and to warn the operator in case of fire or if the temperature and humidity values exceed the specified threshold level. A BMS uses some inexpensive sensors and real-time modules to generate advance information about the climate inside the space that needs to be remotely controlled. In this thesis, a building management system for a computer server room has been developed using inexpensive sensors, prototyping cards and mini-computers. Raspberry Pi used as a mini computer has been utilized to collect information from sensors in the server room or data center and transfer them to the receiving side via ZigBee wireless modules. The Arduino prototyping card has been used to process the sensor data transmitted wirelessly from the server room and actuate the actuators such as ventilation fans and switches. The developed BMS has been tested under critical environmental conditions to evaluate its performance. Experimental results showed that the BMS performs robustly and precisely even in extremely unwanted conditions