Investigating the relationship between teacher leadership and social justice leadership
Öğretmen liderliği ve sosyal adalet liderliği arasındaki ilişkiyi araştırma
  1. Tez No: 720106
  2. Yazar: İZEL ANDIÇ SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR KONDAKÇI, DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ZAYİM KURTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Öğretmen liderliği, eğitim alanında önemli bir hale gelmiştir ve sosyal adalet konusu da hayatın her alanında meydana gelen değişimlerden dolayı son zamanlarda öne çıkmıştır. Türkiye bağlamında öğretmen liderliği ile sosyal adalet liderliği arasındaki ilişkiye odaklanan çalışmaların kısıtlı olmasından dolayı bu çalışma, öğretmen liderliğinin sosyal adalet liderliği rollerini öngörüp görmediğini bulmayı amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda, bir korelasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. MEB'e bağlı ilk ve ortaokullar ile liselerde görev almakta olan 585 katılımcı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Kolayda örnekleme yöntemi uygulanması suretiyle veriler anketlerin yüz yüze uygulanması ile toplanmıştır. Veri toplama araçları arasında Öğretmen Liderliği Ölçeği ve Sosyal Adalet Liderliği Ölçeği yer almıştır. Hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulanarak toplanan veriler analiz edilmiştir ve sonuçlar öğretmen liderliğinin kurumsal gelişim ve profesyonel gelişim boyutları ile sosyal adalet liderliğinin boyutları arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuş olup sosyal adalet kavramının bir dereceye kadar öğretmen liderliği rollerinden ayrılamayacağını kanıtlamıştır. Böylelikle, çalışma, sosyal adalet konusunda liderlik rollerinin üstlenilmesinde bir artışa yol açabilir ve kuram ile uygulama arasındaki boşluğu doldurabilir. Çalışmanın gösterdiği üzere öğretmenler, resmi ve hukuki düzenlemeler bulunmamasına karşın kendi istekleri ve ahlaki değerleri doğrultusunda liderlik rolleri üstlenmektedirler. Buna ek olarak, çalışma, eğitim alanında sosyal adalet liderliğine yönelik düzenlemeler yapmak üzere okul müdürleri ile kanun koyucular için fayda sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Teacher leadership has become essential in education and social justice issues have come into prominence recently because of the changes in every area of the life. As there is a limitation of the studies focusing on the relationship between teacher leadership and social justice leadership in Turkish context, the current study tried to find whether teacher leadership predicts the social justice leadership roles. Within the frame of this goal, a correlational study design was set. The sample of the study consisted of 585 participants working at primary, middle and high schools affiliated to MoNE. By applying the convenience-sampling method, the data were collected through questionnaires administered face-to-face. Instruments included Teacher Leadership Questionnaire and Social Justice Leadership Questionnaire. Hierarchical multiple regression was applied to analyze the collected data and the results indicated that institutional improvement and professional improvement dimensions of teacher leadership have a relationship with the dimensions of social justice leadership and proved that social justice cannot be separated from teacher leadership roles to some extent. In this way, the study may lead to the increment of displayed leadership roles on social justice issues and fill the gap between theory and practice. The study implies that teachers demonstrate leadership roles depending on their willingness and moral values although there are no formal and legal regulations. Furthermore, the study may help the school principals and policymakers arrange the regulations related to leadership on social justice in the field of education.