Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'nin Türk resim sanatına katkıları
The Contributions of the union of the independent artists and sculptors to the Turkish art of painting
- Tez No: 72011
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak seçilen konu ile, Müstakiller Grubu Sanatçıları'nın karşılaştığı zorlukların, Türk resim sanatının gelişim çizgisi için harcadıkları çabalarının ve etkinliklerinin neler olduğu araştırılmıştır. Araştırma, Cumhuriyet Dönemi Türk resmine kısa bir bakışı, Müstakiller Grubu'nun kuruluşunu ve Grub'a mensup sanatçıların hayatlarını, sanat anlayışını, irk Resim Sanatına katkılarını ve sanatçıların çalışmalarından örnekleri ermektedir. Konu ile ilgili bibliyografya taraması yapılarak, katalog kısmı hazırlanmış ve sonra eserlerin analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği'nin resim anında öğrenci yetiştirmedeki özverili çabaları, Anadolu'ya taşıdıkları sanatsal maliyetleri ve Türk resim sanatının gelişim çizgisinde oluşturdukları önemli yeri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT By the subject that is chosen for master thesis, the difficulties that independent roup artist face, their efforts to develop the turkish art of painting, and their ifluences have been searched. The research contains a short look at the Turkish art of painting, of the jpublican time, the establishment of the independent group and the life stories of the lembers, their views on art, their contributions to Turkish art of painting, and some xamples from their works. By going through the bibliography the catalogue part was repared, and then the analysis of the works was realised. At the end of research, the self-denying attempts of the union of independent rtists and sculptors for training of students in the field of painting, their activities on rt carried to Anatolia, and the important place that was created by them at the evelopping, line of the Turkish art of painting are mentioned.