Türkiye ve Avrupa Birliği'nde tekstil sektörünün ekonomideki yeri ve Denizli örneği
The Economic position textile sector in Turkey and European Union and the model of Denizli
- Tez No: 72012
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN KARAALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Günümüzde ülkelerin gelişmişlik-kalkınmışlık düzeyleri sanayileşme düzeyleri ile eş kabul edilmektedir. Bu bakamdan ülkeler, sanayileşme hatta ileri derecede sanayileşme çabası içindedirler. Bu arada henüz sanayileşmemiş ülkelerde bir an önce sanayileşme arzusundadırlar. Tarım toplumu olan ülkeler emek yoğun, sanayileşmiş ülkeler ise sermaye yoğun bir yapıya sahip oldukları için tarımdan sanayiye geçiş önemli olmaktadır. Aynı zamanda bu geçişin de çok hızlı olması beraberinde bir takım sorunları doğuracağından geçiş sürecinin önemi artmaktadır. İşte bu aşamada tekstil sektörünün önemi ortaya çıkmaktadır. Hammaddesini tarım sektöründen alması ve yoğun bir istihdam hacmine sahip bulunması, tekstil sektörünü vazgeçilmez yapmaktadır. Ayrıca tekstil ürünleri ticaretinin dünya ticareti içinde çok önemli bir yerinin olması, gerek sanayileşmiş gerekse sanayileşmekte olan ülkeleri bu sektöre yöneltmektedir. Türkiye'nin sanayileşmesinde köklü bir geçmişi bulunan tekstil sektörünün çok önemli bir yeri vardır. Sektörün ekonomi içindeki ağırlığı oldukça fazladır. Türkiye'nin ihracatının yaklaşık yarıya yakınını tekstil ürünleri oluşturmaktadır. Tekstil ihracatında AB üyesi ülkeler ise ilk sıralarda gelmektedir. Son yıllarda gelişmiş ülkelerin sektörü sermaye yoğun hale getirme çabalan sonucunda, sektörün hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler açısından önemini artırırken Türkiye-AB tekstil ticareti de daha da önem kazanmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde Türkiye'de tekstil sektörü ve ekonomik etkileri ele alınacaktır. İkinci bölümde ise AB tekstil sektörü ve ekonomik etkileri incelenecektir. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde ele alman konuların karşılaştırması yapılacaktır. Dördüncü bölümde de Denizli örneğinde tekstil sektörü ve ekonomik etkileri ele alınarak sonuç bölümü ile çalışma tamamlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Today the Development-Recovery level of the Countries are accepted the same with industrialisation level. Therefor the Countries are in an effort for industrialisation, even uper industrialisation. And the Ones which are not industrialised would like to be industrialised soon. Passing from agricultural to industry is important, because agricultural society have labour-intensive contraction and industrialised countries have capital-intensive contraction. Because of the high speed of this passing, it brings some proplems and because of that the importance of passing process increases. At this level the importance of textile sector occures. Taking its raw material from agriculture and having high employment capacity makes it indispensible. In addition, textile products having an important place in world trade, makes both industrialised and industrialising countries inclined to this sector. Textile sector plays an important role in Turkeys industrialisation. Heaviness of the sector in economy is important. Nearly half of the exportation of Turkey is textile products. In textile exportation E.C. countries takes the initial steps. Developed Countries aim for sector to become capital-intensive increases its importance for developed and developing countries, besides textile trade between Turkey and E.C. gains importance. In the first part of this study, Turkish textile sector and its economic affects will be examined. In second part E.C. textile sector and its economic affects will be examined. In third part the topics that is examined in first two part will be compared. In fourth part textile sector at the model of Denizli and its economics affects will be examined and the study will be completed with the result part.