Hofmann atölyesinde çalışan Türk ressamları ve Türk resmine katkıları
Turkish painters who studied at Hofmann's atelier and their contribution to Turkish painting
  1. Tez No: 274392
  2. Yazar: ÖZKAN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 475
Özet
Hans Hofmann Atölyesinde Çalışan Türk Ressamları ve Türk Resmine Katkıları? konusunu ele alan bu tez çalışması, beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hofmann ve Türk Ressamları'nın (Ali Çelebi, Zeki Kocamemi, Mahmut Cûda ve Cemal Tollu) yaşamları ve sanatlarının gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde Hofmann'ın zamandaşı ve benzer sanat eğitimine sahip olan Paris'teki André Lhôte Atölyesi ve bu atölyede çalışan Türk ressamları ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde, Türk ressamları Almanya ve Fransa'da iken dünyadaki sanatın durumu, olanca açıklığıyla değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türk Resim Sanatının Tarihi Gelişimi kapsamında, sırasıyla dört Türk ressamından Ali Çelebi, Zeki Kocamemi ve Mahmut Cûda'nın içinde bulunduğu Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği Oluşumu ile Cemal Tollu'nun içinde bulunduğu d Grubu Oluşumu ve Türk ressamlarının Türk dışavurumculuğu, kübizmi ve inşacılığı ile olan ilişkileri irdelenmiştir.Çalışmanın gelişme kısmının temelini oluşturan beşinci bölümde ise, karşılaştırmalar eşliğinde, Hofmann'ın sanat felsefesine dair açıklamaları göz önünde tutularak, bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde Hofmann'ın felsefi görüşlerinden Türk ressamlarının ne gibi etkiler aldığı konusu, yapıtlarla örneklenerek ele alınmıştır. Çalışmanın, beş bölümden oluşan gelişme kısmı için gerek duyulan noktaları belirtmek amacıyla sonuna bir de ?Ekler? bölümü yerleştirilmiştir.Bu çalışmayla, Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatı tarihinin şekillenmesine katkıları olan Hofmann Atölyesi'nde eğitim gören dört Türk ressamının, hocalarından aldıkları etkiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis study is composed of five main chapters. In the first chapter biographies and artistic improvement of Hofmann and the Turkish Painters Ali Çelebi, Zeki Kocamemi, Mahmut Cûda and Cemal Tollu and in the second chapter André Lhôte?s Atelier in Paris and the Turkish Painters who have attended his atelier are examined. In the third chapter, world art during that period is distinctively interpreted. The four Turkish Painters in turn, Ali Çelebi, Zeki Kocamemi and Mahmut Cûda in the context of the The Autonomous Painters and Sculptors Union formation, Cemal Tollu in the context of the ?d Group? formation and the connection of the Turkish Painters with the Turkish expressionism, cubism and constructivism are analysed in the fourth chapter.In the fifth chapter in which the basis of the development part is formed, subjective comparative evaluations are made in the view of Hofmann?s declarations on art philosophy. In this chapter, Hofmann?s philosophical influence on Turkish Painters is displayed by an analogical analysis of the works. There is also an appendix chapter including some necessary points in detail considering the development part.By this thesis study, the influence of Hans Hofmann on these four Turkish Painters and their contribution to the formation of the Turkish Art History is put forward.