Speed perception in multisensory profiles: What is the effect of attention?
Çoklu duyusal profillerde hız algılaması: Dikkatin etkisi nedir?
- Tez No: 720113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT ÖZGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Zamansal alandaki çoklu-duyulu işleme ve çapraz modaliteli etkileşimler, dinamik bir ortamda hayatta kalmak için çok önemlidir. Zamansal ventrilok ilüzyonu, zamansal alandaki çapraz modalite etkileşimlerinin önemini ve işitsel sinyallerin (örneğin, işitsel zaman aralıkları) görsel algı üzerindeki etkilerini gösterir. Dikkat, duyusal işlemede kritik rol oynayan bir başka mekanizmadır ve görsel alanda ilgili bilgilere öncelik vermemizi sağlar. Önceki çalışmalar, dikkatin çoklu-duyulu işlemeyi ve çapraz modaliteli etkileşimleri modüle edebileceğini göstermiştir. Mevcut tez, uzamsal dikkatin zamansal alandaki görsel-işitsel etkileşimleri modüle edip etmediğini anlamaya odaklanmıştır. Deneyde zamansal ventrilok illüzyonunun belirgin bir hareket paradigması kullanılmıştır. Deney tasarımı, algılanan görsel hız üzerindeki işitsel zaman aralığı etkilerine dayanmaktadır. Hız değerlendirmesinin yanı sıra, katılımcılar statik tıklamaları ayırt etme konusunda ikincil bir görev gerçekleştirmişlerdir. İpuçları kullanarak, işitsel alanda dikkat manipüle edilmiş ve ikincil görevin zorluk seviyesi sistematik olarak değiştirilmiştir. Sonuçlar, görev zorluğunun zamansal alandaki görsel-işitsel etkileşimler üzerinde önemli bir etkisini ortaya çıkarmıştır, öyle ki işitsel zaman aralıklarının algılanan hız üzerindeki etkileri, artan görev zorluğu seviyesi ile daha büyük hale gelmiştir. Ayrıca, ikincil görevin zorluk seviyesi düşük olduğunda ipucu etkisi anlamlı hale gelmiş, bu da katılımcıların bilgilendirici ipuçlarını işlemek için daha fazla kaynağa sahip olabileceğini düşündürmüştür. Görev zorluğunun dikkat ve görsel-işitsel süreçler üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlayan gelecekteki çalışmalar, dikkatin çokduyulu işlemeye dahil edilmesi hakkında daha fazla bilgi sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Multisensory processing and crossmodal interactions in the temporal domain are crucial for survival in a dynamic environment. Temporal ventriloquism illusion demonstrates the importance of the crossmodal interactions in the temporal domain and the influences of the auditory signals (e.g., auditory time intervals) on visual perception. Attention is another mechanism playing a critical role in sensory processing, and it allows us to prioritize relevant information in the visual field. Previous studies have shown that attention can modulate multisensory processing and crossmodal interactions. The current thesis was focused on understanding whether spatial attention modulates audiovisual interactions in the temporal domain. An apparent motion paradigm of temporal ventriloquism illusion was used. The experimental design was based on auditory time interval effects on perceived visual speed. Besides speed judgment, participants performed a secondary task on discriminating static clicks. Using endogenous cues, we manipulated attention in the auditory domain and systematically changed the difficulty level of the secondary task. The results revealed a significant effect of task difficulty on audiovisual interactions in the temporal domain, such that the effects of auditory time intervals on perceived speed became larger with an increasing level of task difficulty. Moreover, the cueing effect became significant when the difficulty level of the secondary task was low, suggesting that the participants might have more resources available to process informative cues. Future studies aimed to determine the effects of task difficulty on attention and audiovisual processes may provide further insights on the involvement of attention in multisensory processing.