Fındık kabuğu katkılı kompozit elemanların fiziksel, mekanik ve termal özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical, mechanical and thermal properties of composite elements with hazelnut shells
- Tez No: 720120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL SANRI KARAPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ONUR PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ülkemizde her geçen yıl büyük miktarlarda atık malzemeler ortaya çıkmaktadır. Bunların çoğunluğunu tarımsal atıklar (buğday sapı, pirinç kabuğu, mısır koçanı, çeşitli kuru meyve kabukları vb.) oluşturmaktadır. Tarımsal atıklar doğal lifli olması, yüksek fiziksel ve mekanik direnç göstermesi, düşük maliyette olması gibi birçok avantaja sahiptir. Bu çalışma kapsamında, tarımsal atıkların inşaat sektöründe kullanılabilirliğinin araştırılması ve çevre kirliliğini azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlayacak yeni bir kompozit eleman oluşturmak hedeflenmektedir. Bu kapsamda bölgesel olarak üretilen fındık hasadı sonrası arta kalan ve genellikle yakıt olarak kullanılan fındık kabuğu iki bölümde ele alınmıştır. Granüle edilip, farklı bağlayıcılar ile çeşitli karışım oranları baz alınarak numuneler üretilmiştir. Agrega olarak 0-2 mm arası uygun granülometriye sahip fındık kabuğu, CEM I 42,5 R Portland çimento, reçine epoksi ile oluşturulan kompozitler Bölüm 1'de, yüksek fırın cürufu ile birleştirilen fındık kabuğu kompozitleri Bölüm 2'de detaylandırılmıştır. Bu çalışma fındık kabuğunun yapı malzemesi olarak birçok alanda kullanılabileceğini göstermiştir. Sürdürülebilir inşaat ve sera etkisinin azaltılmasına hizmet edecek olan tarımsal atıkların çimentolu kompozitlerde kullanımına ilişkin daha ileri çalışmaların önemini vurgulamıştır. Bu çalışmanın bulgularının, çimentolu kompozitlerde tarımsal atıkların kullanımına ilişkin büyüyen bir literatüre katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In our country, large amounts of waste materials emerge every year. Agricultural wastes such as wheat straw, rice husk, corn cob, various dried fruit husks, etc. constitute the majority of these waste materials. Agricultural wastes have many advantages such as natural fiber, high physical and mechanical resistance, and low cost. Within the scope of this study, it is aimed to investigate the usability of agricultural wastes in the construction sector and to create a new composite element that will contribute to the country's economy by reducing environmental pollution. In this context, herein, the hazelnut shell, which is left after the locally produced hazelnut harvest and is generally used as fuel, is discussed in two parts. It was granulated and samples were produced based on different binders and various mixing ratios. Cementitous composites are formed with hazelnut shells having suitable granulometry between 0-2 mm as aggregates, CEM I 42.5 R Portland cement, resin epoxy and detailed in Chapter 1, whereas hazelnut shell composites combined with blast furnace slag are detailed in Chapter 2. This study has shown that hazelnut shell can be used as a building material in many areas. It has emphasized the importance of further studies on the use of agricultural wastes in cementitious composites, which will serve for sustainable construction and reducing the greenhouse effect. As a result, the findings of this study are believed to contribute to a growing literature on the use of agricultural wastes in cementitious composites.