Van müzesinde bulunan Van-Hakkari yöresi kilimlerinin tekstil tasarımı açısından analizi
The Analysis to plan of textile party of Van-Hakkari region kilims are presented in the Van museum
  1. Tez No: 72014
  2. Yazar: MEHMET SAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ŞAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Crafts, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
ÖZET Van Müzesi'nde bulunan Van-Hakkari yöresi kilimlerinin analizine yönelik bir çalışma amaçlanmış olup, bu amaç çerçevesinde yöreyle ilgili bilgiler taranmış, gerekli kişi ve kuruluşlarla görüşülmüştür. Ayrıca dokumacılığın ve Türk Düz Yaygı Dokumalarının tarihçesi ile adı geçen yörelerin coğrafyası hakkında kısa bilgiler verilerek ana metne geçilmiştir. Çalışmanın yapıldığı müze ve bölge hakkında bilgiler verilmiş, yöreyle bağlantısı kurulmuştur. Yöre kilimlerinde tespit edilen bezemelerin tamamı çizilerek önce kendi aralarında, sonra da diğer yörelerle karşılaştırılmış ve adlandırılmıştır. Sonuç olarak da Müzede bulunan Van-Hakkari kilimlerinden çıkan bir genellemeyle yörede Türk düz yaygı dokumacılığının devam ettiği gözlemlenmiş ve renk, bezeme ve kompozisyon yapılarının teknik açıdan değerlendirilmesi yapılmıştır. Yöredeki bölgeler arası etkileşimin yoğunluğu vurgulanarak, burada yapılacak çalışmaların önemi ve gerekliliği konusunda öneri ve temennilerle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main goal of this thesis is to do an extensive study on the analyse of Van- Hakkari region kilims which are presented in the Van Museum. In this context, in formation about the region is gathered and read and interviews with related persons are made as well. Additionally, before the main text, some brief information is given about the geography of the various districts of the region and the history of the Turkish Plain Yaygı Woven. Information about the museum and the region are also given and these were correlated with the each district. All of the bezemes found in the regional kilims are drawn, they were compered they were compared with the other regions and among themselves and named finally. As a result, with a generation made on the Van-Hakkari kilims which are qresented in the museum, it's seen that, Turkish plain yaygı textile industry stil exists. Further, colour, bezeme and composition structures of the above said textile industry is criticized technically. The study is finished by stressing the density of interdistrict affections in the region and with wishes and proposals about the importance and necessity of the study.