Sıçanlarda metotreksat kaynaklı böbrek toksisitesi üzerine ellagik asidin koruyucu etkisi
Protective effect of ellagic acid in methotrexate- induced renal toxicity in rats
  1. Tez No: 720169
  2. Yazar: SARAB HAYDER WELI WELI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada metotreksat (MTX)'ın böbrek dokusu üzerindeki olumsuz etkilerinin araştırılması amaçlandı. Ayrıca ellagik asidin (EA) böbrek dokusunda MTX'ın neden olduğu olası biyolojik değişikliklere karşı koruyucu etkileri de değerlendirildi. Bu çalışmada 250-300g ağırlığındaki 32 adet wistar albino erkek sıçan 4 gruba ayrıldı: Kontrol, EA (75 mg/kg intragastrik), MTX (20 mg/kg intraperitoneal), MTX+EA (MTX, 20 mg/kg intraperitoneal; EA, 75 mg/kg intragastrik). Her grupta rastgele seçilen 8 adet sıçan yer aldı. 10 gün boyunca normal koşullarda standart yem ile beslendi. Deneme süresinin sonrasında, sıçanlara anestezi altında kardiak perfüzyon uygulandı, kan ve böbrek dokuları biyokimyasal ve histopatolojik inceleme için alındı.
Özet (Çeviri)
This study attempted to investigate the adverse effects of methotrexate (MTX) on renal tissue. Also, the protective effect of ellagic acid (EA) against possible biological changes caused by MTX in renal tissue was investigated. In this study, 32 male Wistar albino rats weighing 250-300 g were divided into 4 groups: Control, EA (75 mg/kg intragastrically), MTX (20 mg/kg intraperitoneally), MTX + EA (MTX, 20 mg/kg; EA, 75 mg/kg). Here, 8 rats in each group were randomly selected and fed standard chow for 10 days under normal conditions. After the experimental period, the rats underwent cardiac perfusion under anesthesia, and blood and kidney tissues were collected for biochemical and histopathological studies. In the MTX group, compared with the control group, serum levels of urea, uric acid, creatinine, and total protein, and levels of MDA, TOS, and OSI in kidney tissue were significantly increased (p < 0.05), and levels of GSH and TAS in kidney tissue were significantly decreased (p < 0.05). When ellagic acid was administered in the MTX + EA group, significant decreases in serum urea, uric acid, creatinine, and total protein (p < 0.05), a significant decrease in MDA, TOS, and OSI levels in renal tissues (p < 0.05) and the significant increase in GSH and TAS levels in renal tissues (p < 0.05) were observed compared to the MTX group (p < 0.05). Histopathological examinations revealed significant glomerular, tubular and interstitial damage in renal tissue in the group receiving MTX compared to the control group. In the group MTX + EA, it was found that these damages were significantly reduced after the administration of ellagic acid. According to the results of the study, it can be said that the use of EA is beneficial in reducing the side effects that may occur in the kidney tissue due to the use of MTX in chemotherapy.