Tuğla ve inşaat-yıkıntı atıklarının birleşik kullanımının siltli kil zeminlerin stabilizasyon özellikleri üzerindeki etkisi
The combined stabilizing effect of brick and construction-demolition waste utilization on the properties of silty clay soil
  1. Tez No: 720189
  2. Yazar: MUHAMMED NASIR ABDUL ABDUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
İnşaat ve yıkım (İ&Y) atığı ile tuğla atığı ve çimento ilavesinden oluşan geri dönüştürülmüş atık malzeme bileşimi olarak kabul edilen stabilizatörün, Erbil / Irak'ta bulunan siltli kil zemine olan etkisini belirlemek için kompaksiyon, serbest basınç dayanımı (SBD) ve doğrudan kesme testleri gibi çeşitli testler yapılmıştır. Birleştirilmiş geri dönüştürülmüş malzeme karışımı için dikkate alınan yüzdelik katkılar %10, %20 ve %30 olup, kürleme süreleri 24 saat ve 7 gün olarak değerlendirilmiştir; %0, %5 ve %10 olan çimento katkı oranları da bağımsız faktörler olarak dahil edilmiştir. Parametrik çalışmanın sonuçları, zeminin kısmen farklı yüzdelerde birleşik geri dönüştürülmüş malzeme karışım oranlarında, maksimum kuru yoğunluğun (MKY) arttığını ve optimum nem içeriğinde (ONİ) bir azalmanın oluştuğunu göstermiştir. Kompaksiyon test sonuçları, çimento ilavesinin MKY değerlerinde azalmaya ve ONİ sonuçlarında artışa neden olduğunu, ancak bu durumda bile çimento ilaveli numunelerinden elde edilen MKY değerlerinin, stabilize olmayan zemininkinden daha büyük olduğunu göstermektedir. SBD test sonuçları, birleşik geri dönüştürülmüş malzeme karışım ilavesinin yaklaşık %3 olması durumunda, sonuçların yaklaşık %20 oranında artırdığını göstermektedir; birleşik geri dönüştürülmüş malzeme karışım atığı ilavesinin görünür kohezyonda bir azalmaya, ancak zemin karışımının iç sürtünme açısı değerinde bir artışa neden olduğu görülmüştür. Çimento ilavesi, dikkate alınan kürleme süreleri açısından hem görünen kohezyon hem de içsel sürtünme açısı değerlerini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Several experiments were carried out, including compaction, unconfined compression strength (UCS), and direct shear testing. to determine the effect of stabilizers considered as recycled waste material combination consisting of construction and demolition (C&D) waste and brick waste and cement addition into the silty clay soil located in Erbil / Iraq. The considered percentile additions for the combined recycled materials are %10, %20 and %30, for the cement addition ratios of 0%, %5 and %10 with the curing periods of 24 hours and 7 days are also included as independent factors. The results from the parametric study reveal that after the soil has been partially replaced with different percentages of combined recycled materials, maximum dry density (MDD) increases leading to a reduction in optimum moisture content (OMC). The compaction test results demonstrate that the cement addition causes to a lowering in MDD values and a rise in OMC results, but even then, the MDD values obtained from the sample sets with cement addition are greater than that of the unstabilized soil. The UCS test results signify that the combined recycled material waste addition generally increases the results with the amount of approximately %20 with about 3% of the combined recycled material waste addition which fallows a reduction in the results after the further increase in the stabilizing material. The findings of the direct shear test imply that the combined recycled material waste addition causes a decrease in apparent cohesion conversely, a rise in the internal friction angle value of soil mixture. The cement addition tends to increase Values for apparent cohesion and friction angle in terms of the curing periods considered.