İnşaat atıkları ve harfiyat toprağının ekonomiye geri kazandırılması
Economical aspects and the reuse of recycled construction waste and earthwork soil
- Tez No: 172216
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İNŞAAT ATIKLARI VE HAFRİYAT TOPRAĞININ EKONOMİYE GERİ KAZANDIRILMASI ÖZET Bu tez çalışmasında inşaat atıklarının ve hafriyat toprağının ekonominin lokomotif sektörü olan inşaat sektörüne ve ülke ekonomisine geri kazandırılıp kazandırılamayacağı ve eğer geri kazandırılabilir ise ülkenin doğal kaynaklarına ve ekonomisine olan etkileri araştırılmıştır. Birinci bölümde inşaat sektörü ile ekonominin diğer güçlü sektörleri karşılaştırılmış ve inşaat sektörünün neden lokomotif sektör konumunda olduğu irdelenmiştir. İkinci bölümde inşaat atıklarının tanımı üzerinde durulmuş ve ahşap, metal, beton, beton blok, tuğla, asfalt ve bitümlü malzemeler, agrega, alçı levha ve türevleri, hah ve tekstil türevleri ve boya ve vernik türevleri gibi malzemelerin yapım ve yıkım evrelerinde hangi amaçlar ile kullanılabilecekleri ve değerlendirilebilecekleri pazarlar incelenmiştir. Ayrıca inşaat atığı bileşenlerini etkileyen faktörler üzerinde durulmuş ve potansiyel olarak tehlikeli atık bileşenleri ve bunların bertaraf metotları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde inşaat ve yıkıntı arıklan geri kazanma metotları ve bertaraf tesisleri tanıtılmıştır. Bu kapsamda yerinde geri kazanım metotları ve şantiyede uygulanacak olan atık yönetim planı irdelenmiştir. Dördüncü bölümde gelişmiş ve gelişmekte olan Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Arap Ülkeleri, Belçika, Hong Kong, İngiltere, Fransa, İspanya, Japonya ve Yunanistan gibi ülkelerin konuya olan yaklaşımları örneklerle açıklanmıştır. Beşinci bölümde konunun Türk inşaat sektörüne olan uyumu, yürürlükte olan yönetmelikler ışığında bu tez çalışmasında pilot bölge olarak seçilen İstanbul'un inşaat, yıkıntı atıkları ve hafriyat toprağı için güncel durumu incelenmiştir. Tezin altıncı bölümünde yapılan çalışmanın içeriği ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. vm
Özet (Çeviri)
ECONOMICAL ASPECTS AND THE REUSE OF RECYCLED CONSTRUCTION WASTE AND EARTHWORK SOIL SUMMARY In this thesis the economical aspects and the effects on the natural resources of the reuse of recycled construction waste and earthwork soil are investigated. In the first section, the construction sector is compared to the other sectors of the economy and explained why it is the chief sector of all the others in the economy. In the second section, the construction waste and earthwork soil are defined and the reuse of different materials such as wood, metal, concrete, brick, asphalt and bituminous materials, aggregate, gypsum elements, rug and textile derivatives and paint and paint derivatives from he construction waste stream in both construction and demolition phases are described and possible re use markets are described. Also, the factors that affect the construction and demolition waste components and their methods of recycling are introduced. In the third section the design codes of the construction and demolition landfills are introduced. On site recycling methods and the waste management plan mat should be implanted to the construction site are explained. In the forth section, examples of the methods that are used in both developed and developing countries such are given. In the fifth section, the topic is analyzed with respect to the current standards and the Turkish construction sector and the current situation of the İstanbul city which is chosen as pilot region for this thesis. In the sixth section a brief evaluation of the content of the work is made. IX