AFAD arama kurtarma teknisyenlerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the healthy lifestyle behavior of AFAD search and rescue technicians in
- Tez No: 720188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arama kurtarma teknisyenlerinin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının değerlendirilmesidir. Çalışmaya 111 AFAD (111 erkek, 0 kadın) arama kurtarma teknisyeni dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak iki bölümden oluşan yapılandırılmış bir anket formu kullanılmıştır. Formun ilk bölümünde tanımlayıcı özellikleri belirleyen sorulardan oluşan bir anket uygulanmış ikinci bölümde ise sağlıklı yaşam biçimi davranışları ölçeği uygulanmıştır. Ölçeğin 2008 yılında Bahar ve arkadaşları tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve Türkçeye uyarlanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to examine the healthy lifestyle behaviors of Turkey Disaster and Emergency Management Presidency (AFAD) search and rescue technicians in terms of various variables and to evaluate their healthy lifestyle behaviors. 111 AFAD (111 male, 0 female) search and rescue technicians were included in the study. A structured questionnaire consisting of two parts was used as the data collection method in the research. In the first part of the form, a questionnaire consisting of questions determining the descriptive features was applied, and in the second part, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale (HLBS) was applied. The validity and reliability study of the scale was carried out by Bahar et al. in 2008 and it was adapted to Turkish. SPSS statistical program was used for the statistical analysis of the obtained data.