Temel yapıları ile dolgu malzemeleri arasındaki sürtünme karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of friction characteristics between foundations and embankment materials
- Tez No: 720190
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Elek altı bazalt atık agrega malzemesi çeşitli ikame seviyeleri ile kırma taş agregası ile birlikte kullanılmış ve bu şekilde zemin stabilizasyon işlemi yapılarak, kompaksiyon parametreleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Kırma taş agrega içinde elek altı bazalt atık agrega malzemesinin ikame olarak kullanılması, pratik uygulamada doğal agrega kaynaklarının tükenmesine bağlı olarak artan agrega fiyatlara bağlı olarak agrega üretiminde artan maliyetler, çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik faydaların oluşması vurgularını esas almaktadır. Bu hususta, şu anda sınırlı sayıda laboratuvar ve arazi performans sonuçları mevcut olduğundan, bu konu bu açıdan nispeten yeni bir araştırma alanıdır. Bu parametrik çalışmada, dört esas karışımdan oluşan kompaksiyon deneyi yapılmış ve elek altı bazalt atık agregası ağırlıkça % 0, % 10, % 20 ve % 28 oranlarıyla ikame edilmiş, % 85, % 90, % 95 ve % 98 bağıl kompaksiyona maruz tutulmuştur. İkili optimizasyon analizleri yapılmış olup optimizasyon çalışması, %28 bazalt ikame oranının stabilizasyon açısından en yüksek arzu edilirliği sağladığını göstermiştir. %28 bazalt ikame oranının, karışımın yoğunluğunu yaklaşık %2 düzeyinde azaltmaktadır. Kompaksiyon ve California Taşıma Oranı (CBR) testlerine göre, ince taneli atık malzeme kullanımı, kırma taş agrega karışımlarının taşıma performansını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Various replacement levels of undersized basalt waste-material aggregate were utilized to stabilize crushed stone aggregate, which was then compacted at the optimal water content. The effects of undersized waste-material on the compaction parameters such as maximum dry density and optimal moisture content have been investigated. By taking into account the utilization of undersized basalt waste-material aggregate in the crashed aggregate as a replacement accentuates environmental sustainability and economic benefits due to the soar prices of aggregate based on the depletion of natural aggregate resources and the hike in the aggregate processing cost. The utilization of undersized basalt waste-material aggregate in the crashed aggregate as a replacement is a relatively new research realm about which there is limited number of laboratory and field performance data is currently provided. In this parametric study, four sets of compaction tests were conducted and the waste basalts were replaced with the crushed granular soils at weights of 0, 10, 20, and 28% with relative compaction 85, 90, 95 and 98%. The dual optimization analyses have been performed. The optimization study revealed that the waste basalt percentage of 28 % provides the highest desirability in terms of the design considerations. The replacement of 28% waste basalt with the crushed stone decreases the density of the mixture by about 2%. According to compaction and California Bearing Ratio (CBR) tests, using undersized basalt grain waste-material increases the bearing performance of the crushed granular soils.