İnfertilite'de inflamasyon belirteçleri tayini
Determination of inflammation markers in infertility
- Tez No: 720194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERİNÇ SİTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada 2020-2021 yılları arasında 30-40 yaş aralığında bulunan 35 açıklanamamış infertil ve 26 fertil kadında Galektin-3, hsCRP, hemogram gibi inflamasyon belirteçleri çalışılmıştır. Ayrıca çalışmaya onam veren gönüllüler ile foliküler stimulan hormon (FSH), luteinleştirici hormon (LH), tiroid stimulan hormon (TSH), östrojen (E2) ve prolaktin düzeyleri çalışılmıştır. Kişilerin demografik veri analizleri için boy ve kiloları vücut kitle endeksi (BMI) formülü ile hesaplanmış olup geçmiş medikal öykülerinde sigara, alkol kullanımı, ailelerinde infertilite öyküsü veya kronik hastalıkların varlığı prospektif olarak araştırılmıştır. Araştırmamız Maltepe Üniversite Hastanesi Tıp Fakültesi çalışanları ve Özel Yüzyıl Hastanesine başvuran infertilite hastaları ile yapılmıştır. Açıklanamayan infertilite ile başvuru yapan hastalar (çalışma grubu) ve normal yollarla çocuk sahibi olan fertil kadınlar (kontrol grubu) olarak belirlenen iki grup oluşturulmuştur. Çalışma grubuna 35 kişi ve kontrol grubuna 26 kişi dahil edilmiştir. Bu iki grup arasında yapılan istatistiksel analizler sonucunda MPV, PCT ve PDW değerleri çalışma grubunda anlamlı olarak yüksek bulunmuştur (sırasıyla; p=0.004, p=0.003, p0.05). Yeni yapılacak araştırmalarda çalışma ve kontrol grubu sayılarının arttırılması, farklı hasta gruplarının eklenmesi, moleküler tetkiklerin eklenmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study, inflammation markers such as Galectin-3, hsCRP and hemogram were studied in 35 unexplained infertile and 26 fertile women aged 30-40 years between 2020-2021. In addition, the levels of follicular stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), thyroid stimulating hormone (TSH), estrogen (E2) and Prolactin were studied with the volunteers who gave consent to the study. For demographic data analysis, height and weight were calculated with the body mass index (BMI) formula, and the presence of smoking, alcohol use, family history of infertility or chronic diseases in their past medical histories were investigated prospectively. Our research was carried out with Maltepe University Hospital Medical Faculty staff and infertility patients who applied to Özel Yüzyıl Hospital. Two groups were formed as patients presenting with unexplained infertility (study group) and fertile women who had children by normal means (control group). 35 people in the study group and 26 people in the control group were included. As a result of statistical analyzes between these two groups, MPV, PCT and PDW values were found to be significantly higher in the study group (p=0.004, p=0.003, p0.05). In future studies, it is recommended to increase the number of study and control groups, to add different patient groups, and to add molecular tests.