Tele-tıp uygulamalarının sağlık profesyonelleri ve sağlık hizmetinden faydalanan katılımcılar perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of tele-medicine applications from health professionals and participants who benefit from healthcare
  1. Tez No: 720203
  2. Yazar: BÜŞRA GÖKSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA BAYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırma Tele-tıp uygulamalarının İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanları ve daha önce herhangi bir sağlık kurumu hizmetinden faydalanan katılımcılar perspektifinden değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 947 doktor ve 1325 hemşire ve sağlık hizmetinden faydalanan katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırma verileri 15.09.2021-15.10.2021 tarihleri arasında kişisel bilgi formu ve sağlık sektöründe Tele-tıp uygulamaları, Tele-tıp uygulamalarına ilişkin alt boyutlar hizmet alanlar ölçeği ve sağlık çalışanları ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde sağlık profesyonellerinin Tele-tıp alt boyutlarına ilişkin ortalamaları içerisinde Mahremiyet algısı en yüksek iken hizmet alanlarda Güven boyutu en yüksek ortalamayı almıştır. Buna karşılık Sağlık profesyonelleri en düşük değerlendirmeyi güven için puanlamışlardır. Hizmet alanlarda ise en düşük ortalama ile Mahremiyet boyutu kendini göstermektedir. Erişim ve Etkinlik her iki grup için de yüksek ortalamaya sahiptir. Sağlık profesyonelleri için görüntülü muayene yöntemini deneyimlemiş olma durumuna göre Tele-tıp algıları incelendiğinde her iki grup için de deneyimlemiş olan sayısı çok az fakat memnuniyet ortalamaları yüksek çıkmıştır. Buna bağlı olarak Türkiye'de Tele-tıp hizmetlerine ilişkin altyapının iyi bir durumda olduğunu söylemek mümkündür. Tele-tıp uygulamaları kullanımının yaygınlaşması ve daha verimli sonuçlar üretebilmesi için iki grup için de eğitim programları düzenlenebilir. İleride yapılacak çalışmalarda, Tele-tıp uygulamalarının alt kırılımları (görüntülü muayene gibi) derinlemesine incelenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate tele-medical applications from the perspective of health professionals working at Istanbul Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital and participants who have previously benefited from the services of any health institution.The universe of the research is composed of 947 doctors working at Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital and 1325 nurses and participants who benefit from health services. The research data were obtained between 15.09.2021 and 15.10.2021 using the personal information form and the decimals of tele-medical practices in the health sector, the sub-dimensions of tele-medical practices in the service areas scale / health professionals scale. As a result of the analyzes conducted, the perception of privacy was the highest among the averages of health professionals regarding the sub-dimensions of Tele-medicine, while the dimension of trust in the service areas received the highest average. In contrast, health professionals rated the lowest assessment for confidence. In the service areas, the size of privacy is manifested with the lowest average. Access and Activity have a high average for both groups. According to the fact that they have experienced the video examination method for health professionals, the number of those who have experienced it for both groups is very small when their tele-medicine perceptions are examined, but the satisfaction averages have been high.Accordingly, it is possible to say that the infrastructure for tele-medical services in Turkey is in a good state. Training programs can be organized for both groups in order to spread the use of tele-medical applications and to produce more efficient results. For future studies, the sub-breakdowns of tele-medical applications (video examination) can be examined in depth.