İlköğretim 4 ve 5. sınıf matematik öğretiminde ideal öğretmen davranışlarını sınıf öğretmenlerinin gösterme düzeyleri
The Levels of the behaviors of the teachers in showing the ideal teacher's behavior at teaching mathematics lessons at 4 th and 5 th grades at primary education schools
  1. Tez No: 72023
  2. Yazar: VELİ TOPTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
n ÖZET Bu araştırma Denizli Merkez ilçede toplam 39 ilköğretim okulunun 4. ve 5. Sınıflarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin matematik öğretiminde hazırlık, giriş, işleniş ve değerlendirme basamağmdaki davranışlarını genel olarak gösterme düzeyleri ve bu davranışların mesleki kıdem, cinsiyet ve eğitim düzeyi yönünden farklılık gösterip göstermedikleri araştırılmıştır. İlköğretim 4.ve 5. Sınıf öğretmenlerinin göstermiş oldukları davranışlar; hiç, çok az, bazen, sık sık ve her zaman kategorilerine göre sınıflandırılmış olup matematik öğretiminde hazırlık, giriş, işleniş ve değerlendirme basamaklarındaki davranışları her zaman ve sık sık düzeyinde gösterdikleri ortaya çıkmıştır. İlköğretim 4.ve 5. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretiminin işleniş basamağında kıdemli olan öğretmenler ile bayan öğretmenler lehine istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar bulunmuştur. Fakat matematik öğretiminin giriş ve işleniş basamağındaki davranışlarda öğretmenlerin eğitim düzeyleri bakımından bir fark bulunamamış,hazırlık ve değerlendirme basamaklarındaki davranışlarda ise eğitim düzeyi ile ters orantılı olup tecrübe ile doğru orantılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this study, the levels of the behaviour at four stages ( preparation, starting, performing and evaluation) were investigated using a questionnaire to primary school teachers'teaching mathematics at 4. And 5. Grade at 39 primary education schools in Denizli Central Administrative District. The differences of these behaviours were analysed in respect to their professional seniority, their sex and their educational level. The behaviours of these teachers were dossified as never, rare, sometimes, often and always. The levels of the behaviours of these teachers at preparation, starting, performing and evaluation stages were found to be always and often. Statistically meaningful results were found at performing stages for professionally senior and female teachers but no differences were found in respect to educational level at starting and performing stage. Experienced teachers were found to be more successful at preparation and evaluation stages regardless of their educational level.