Gümrük Birliği sürecinde Türk tekstil sektörünün rekabet gücü ve sorunları
The Competition power and the problems of Turkish textile industry at Customs Union
- Tez No: 72022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT ERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
IV ÖZET Türk Tekstil ve Konfeksiyon Sanayi ülke ihracatındaki payı ile istihdam ettiği eleman sayısı ve yarattığı katma değer açısından oldukça önemlidir. Ancak, imalat sanayinin önemli bir alt dalı olan bu sektör 1996' da bir durgunluk içine girmiştir. Bu çalışmada ilk amaç Türkiye'de imalat sanayi sektörü analiz etmektir. Daha sonra Türk Tekstil Sanayi Sektörü'nün AB ile dış ticareti, Türk Tekstil Sektörünün Rekabet Gücü ve sahip olduğu sorunlara götürülebilecek çözüm önerileri irdelenecektir. Ulaşılan sonuçlara göre imalat sanayi içinde yer alan bu sektörünü ülke ekonomisine katkısı yaklaşık imalat sanayi üretiminde % 1 1.5, tüketim mallan üretiminde % 31.5, istihdamda % 20, toplam üretimde % 8.4, ihracatta % 36'dır. 1992 yılında 14 milyar 715 milyon dolarlık toplam ihracatın 5 milyar 225 milyar dolan, 1993 yılında 15 milyar 349 milyon dolarlık toplam ihracatın, 5 milyar 429 milyon dolarım yine bu sektör oluşturmaktadır. Tekstil ve Konfeksiyonun payı 1992 yılında %35.52'den 1993'de %35.4'e yükselmiştir. 1994 ve 1995 de bu sektörlerin ülke toplam ihracatındaki payı aynı düzeyde seyretmektedir. Tekstil sektörünün sahip olduğu sorunlara yönelik önlemler alınmadığı takdirde, sektör içinde bulunduğu darboğazdan kurtulamayacaktır. Bu anlamda çalışmamızda daha sonraki kısımlarda ele alınacak konulann gelişimine ve analizine' yardımcı olacağı kanısıyla ilk önce Türkiye'nin Sanayileşme Stratejileri ve İmalat Sanayi öz olarak ele alındıktan sonra AB'nin Sanayi Politikası ve Tekstil Sektörüne değinilmiştir.Daha sonra ise Türk Tekstil Sektörünün yeri ve önemi ana hatlanyla ortaya konarak, Gümrük Birliği sürecinde Türk Tekstil Sanayi rekabet gücü ve verimlilik düzeyi irdelenerek muhtemel sorunlanna çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Turkish Textile and ready wear Industry is very important by the place it take m the volume of export trade and employment in turkish economy. But this sector, the sub group of manufacturing industry. Is in stagnation since 1996. The first object of this investigation İs to analyse industrial production sector in Turkey. Furthermore, we'll examine the relation between Turkish foreign trade and European Union, its competing capacity and the solutions to prevent to avoid its problems. In result, this sector take place in national economy with an addition of 1 1.5 % in national production industry, 31.5 % in comsumption goods industry, 20 % in personnel employment, 8.4 % in global productivity and 36 % in export eficiency. In 1992, the profit of this sector in global export efficiency is 5.225 milliard USD against 14.715 milliard USD, and 5.429 milliard USD in 1993 against 15.349 milliard USD. In 1994 and 1995, the place of this sector was the same in national export efficiency. If we are not able to have preventive solution to avoid the problems that textile sector meets, this sector will not be able to escape its awkward situation. In this meaning, we'll try to analyse the place and importance of Turkish textile sector with its main line, to produce some solutions to the eventual problems in productivity efficiency and competing capacity in custom union. Further, we analyse the export potential of turkish textile in global export efficiency of Turkey, the productivity dimension, the quantity of consumption and the chronogram of being the most important exportator and productor sector.