Dynamic response of a catamaran-hull ship subjected to underwater explosions
Su altı patlamalarına maruz kalan katamaran gövdeli bir geminin dinamik tepkisi
- Tez No: 774187
- Danışmanlar: PROF. DR. YOUNG S. SHIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: NAVAL POSTGRADUATE SCHOOL
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Su Üstü Gemisi Şok denemeleri, gemi test ve değerlendirme (T&E) ve her yeni şok dayanımı arttırılmış gemi sınıfının öncü gemisi için Canlı Atış Test ve Değerlendirme (LFT&E) gereksinimlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu denemeler geminin vurulabilirliğini ve beka kabiliyetini değerlendirmek için gerekli olmakla birlikte, çok masraflı olup, planlama ve koordinasyon için uzun zaman gerektirir ve mürettebat, gemi ve deniz çevresi için ciddi tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle, gemi yapısının, çevresindeki akışkanın ve sanal şok ortamının sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bilgisayarda modellenmesi değerli bir tasarım aracıdır ve bu testlere bir alternatif sunmaktadır. Bu tez, Deniz Lisans Üstü Okulundaki (Naval Postgraduate Schol -NPS) Şok ve Titreşim Hesaplama Laboratuvarı tarafından oluşturulan modelleme ve simülasyon metodolojisine dayalı sanal bir UNDEX ortamı oluşturarak su altı patlamasına maruz kalan katamaran gövdeli bir geminin tepkisini araştırmaktadır. Daha önce yürütülen çalışmalarda, tüm yapısal modeller tek gövdeli gemileri içermekteydi ve bağlaşık sıvı ve katamaran-gövde modelinin oluşturulmasının fizibilitesi konusunda ilgi bulunmaktaydı. Bu tez patlayıcı konumunun etkisi ile birlikte ilave gövdenin ve iki gövde arasındaki boşluğun geminin dinamik tepkisine olan etkisini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Surface Ship Shock trials play an essential role in ship test and evaluation (T&E), and Live Fire Test and Evaluation (LFT&E) requirements for the lead ship of each new construction shock-hardened ship class. While these trials are necessary in order to evaluate the vulnerability and survivability of the ship, they are very expensive, require extensive time for planning and coordination, and pose serious danger to the crew, ship and marine environment. Thus, computer modeling of the ship structure, surrounding fluid, and virtual shock environment by utilizing finite element method offers a valuable design tool and an alternative to these tests. This thesis investigates the response of a catamaran-hull ship subjected to an underwater explosion by creating a virtual UNDEX environment based on the modeling and simulation methodology established by the Shock and Vibration Computational Laboratory at the Naval Postgraduate School (NPS). In previous works, all of the structural models were monohull ships and there have been concerns about the feasibility of creating the coupled fluid and catamaran-hull model. This thesis studies the effect of an additional hull and gap between two hulls on the dynamic response of the ship as well as the effect of the charge location.