PEM (proton geçirgen membran) tipi yakıt hücrelerinde kullanılan bipolar plakalar için ısı transferi simülasyon çalışması
Heat transfer simulation studies for bipolar plates used in PEM (proton exchange membrane) type fuel cells
- Tez No: 720311
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ SUNAR ÇERÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hidrojen yakıt hücresi, yenilenebilir enerji üretimi için elektrokimyasal bir işlemle elektrik üretmek üzere hidrojen (H) ve oksijen (O2) kullanan önemli bir cihazdır. Bu tez çalışmasında PEM tipi yakıt hücresinde kullanılan ve anahtar elemanlardan biri olan bipolar plakalar için ısı transferi simülasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bipolar plakanın genel enerji denklemi MATLAB@Simulink programı kodlarına dönüştürülerek birkaç katmandan oluşan bir PEM tipi yakıt hücresinin sol ve sağ bipolar plakalarının soğutulmasıyla hücredeki ısı transferinin simülasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
A hydrogen fuel cell is an important device for renewable energy generation that uses hydrogen (H) and oxygen (O2) to generate electricity through an electrochemical process. In this thesis, heat transfer simulation studies were carried out for bipolar plates, which is one of the key elements used in PEM type fuel cells. The general energy equation of the bipolar plate was converted to MATLAB@Simulink program codes and the heat transfer in the cell was simulated by cooling the left and right bipolar plates of a PEM type fuel cell consisting of several layers.